Telefon sektörüne altın çağını yaşatan akıllı telefonların en önemli iki altyapısından birisi Android’dir. Elbette kullanıcılar kişisel tercihlerine göre bu iki altyapıdan bir tanesini seçerler. Sanal marketi sayesinde müşterilerine daha geniş bir uygulama alanı sunan Android, oldukça hızlı bir kullanım alanı yaratmaktadır. Tabi ki bu kullanım esnasında kişiye özel bir aksaklık yaşanabilir ve bazı problemler ortaya çıkabilir.

Android Neden Kendi Kendine Kapanır?

Android kullanıcılar, telefonun kendi kendine kapanması problemiyle sıkça karşılaşırlar. Telefon kendi kendine kapanır ve bu da acil durumlarda sizler zor durumda bırakır. Telefon kendini yeniden başlatma işlemine geçer ve bu da bazen telefonda donmalar meydana getirir. Akıllı telefonların gelişmesiyle beraber ilgili sorunlar da büyümüş ve daha komplike bir hal almıştır. Bilgisayarda karşılaşılacak sorunlar, artık aynı şekilde akıllı telefonlarda görülmeye başlanmıştır. Telefon kapanma sorunu da sadece tek bir alanda değerlendirilmemelidir. Bu oldukça yanlış bir analiz türü olacaktır. Telefondaki sorunu ‘Yazılımsal’ ve ‘Donanımsal’ şekilde değerlendirmek gerekir. Kapanma donanımsal bir sorundan kaynaklanıyorsa; sıkıntı telefonun fiziki şartlarında bir bakıma ihtiyaç duyar. Fakat bu sorun yazılımsal ise, yazılımın tekrardan kurulması bile gerekebilir.

Android Kendi Kendine Kapanma Sorununun Çözümü

Android cihazınızın kapanması sorunu birçok farklı sebepten dolayı başınıza geliyor olabilir. Belirli çözümler, genel olarak sorununuzun çözümüne yardımcı olabilir.

  • Bataryanızı kontrol etmeniz gerekir. Kapanma sorunlarının büyük bir kısmı bataryadan kaynaklanır. Bataryanızı değiştirme şansınız varsa, diğer batarya ile telefonunuzu kullanmayı deneyin. Herhangi bir değişiklik olmazsa; cihaz ile batarya arasına ufak bir kağıt sıkıştırabilirsiniz. Sonuç almadığınız takdirde batarya ile daha çok oynamayınız.
  • Bazen işletim sisteminden kaynaklanan sorunlardan ötürü, telefonunuz kendiliğinden kapanır. Bu yüzden telefonunuzdaki yazılımları sürekli güncel tutmanız gerekir. Cihazınızın her zaman en son sürümde güncellendiğinden emin olun. Ayrıca otomatik güncelleme seçeneği de telefonun kapanmasına sebep olabilir.
  • Eğer bu tarz bir sorununuz yoksa; cihazınızı fabrika ayarlarına döndürmeniz önerilir. Gerekli yedeklemeleri yaptıktan sonra uygulayacağınız bu işlem sayesinde, kapanma problemi ortadan kalkabilir. Bütün bu çözüm yolları işe yaramadığı takdirde, telefonunuzu ilgili markanın servisine götürebilir ve sorununuzun çözülmesini sağlayabilirsiniz.

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir