Ülkemizde erkeklerin en çok bildiği ve sohbet ettiği konuların başında araba gelmektedir. Maalesef erkekliğin kriteri olarak görülen araba hakkında bilgi sahibi olma zorunluluğu, farkında olunmasa da oldukça yanlış bilgilerin ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Artık zorunlu bir ihtiyaç haline gelen araba kullanımı esnasında birçok farklı karar ortaya çıkabilir.

Örneğin, arabanızı satmak istiyor olabilirsiniz. Birikiminiz yeterli noktada değildir; bu yüzden ikinci el araba almayı tercih edebilirsiniz. İşte böyle işlemlerden önce etrafınızda bulunan erkeklerden bu konu ile ilgili bir araba dolusu laf duymanız muhtemel seçeneklerden. Kulaktan dolma bilgilerle araba konusunda yanlış yorum yapan insanlar; bu alım ve satım aşamalarında oldukça yanlış yönlendirmelere sebep olmaktadır.

Elbette bazı tecrübeler hayatın yaşanmasında örnek alınabilir, fakat kişisel sorumluluğunuzda olan bir konuda tavsiye yerine uzman tekniklerden faydalanmak daha mantıklı olacaktır.

Araba alım satımlarında bilgisayar testlerinin görevi nedir?

İkinci el araba almak isteyen veya elindeki arabayı satmak isteyen kişiler, oldukça büyük bir Pazar payı oluşturmaktadır. Bu pazar payı o kadar büyüktür ki, içerisine dolandırıcılık ve sahtekârlık gibi suçlar da dâhil olmaya başlamıştır. Artık insanlar kimseye güvenemez olmuş ve sağlam görünen bir arabada bile tedirginlik yaşamaktadır.

Öncelikle araba satımından başlayalım. Kendinizi alıcının yerine koyun. İlgili kişi, arabadan emin olmak için size istediği detayları sorabilir. Çünkü birikim yaptığı bu parasıyla risk değil, bir araba satın almak istemektedir. Bu yüzden arabayı detaylıca incelemek isteyecektir. Önceden hepimizin sahip olduğu ‘Tanıdık sanayici’ uygulaması, iyi ve dürüst ustaların sayısının azalmasıyla, yerini bilgisayar testlerine bırakmıştır. Bilgisayar testine giren bir aracın; varsa kaza, boya ve değişen parçalar gibi konuları ilgili raporda ortaya çıkacak, bu sayede insanlar araba almadan önce bütün bilgilere sahip olacaktır.

Satıştan önce söylediğiniz özellikler ile bilgisayar testi uyuşuyorsa, alıcı da bundan memnuniyet duyacaktır. Bu yüzden alıcının bilgisayar testi isteğine olumlu yaklaşmanızı öneriyoruz. Aynı durum siz ikinci el bir araba almak istediğinizde de gerekli olacaktır. Aracı satın almadan önce mutlaka bilgisayar testlerine sokmalı ve bu sayede araçla ilgili bütün bilgilere sahip olmalısınız.

Etiketler: ,
Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir