Güvenlik ihtiyaçlarına yönelik en son teknolojik ürünlerden biri de araç kontrol sistemi olmaktadır. Bu sistemin kullanımın sağladığı pek çok avantajın varlığı söz konusudur. Bu bakımdan günümüzün vazgeçilmez güvenlik sistemlerinden biridir. Araç altı izleme sistemi faydalarını şu şekilde ifade etmek mümkün; araç altı kontrol kameraları aracın altını tüm detaylarıyla görebilmeyi sağlar.

Bu sayede tüm ilgili bölümler kontrol edilir. Şüpheli durumların söz konusu olması halinde ilk müdahalenin hızlı bir şekilde yapılabilmesine olanak sağlar. Araç altındaki kontrolün kamera vasıtasıyla gerçekleştirilmesi sayesinde daha kısa sürede kontrol yapılabilir. Aynı zamanda insan gözünden kaçabilecek nitelikteki riskli durumların daha kolay bir şekilde tespit edilmesini sağlar.

Araç Kontrol Sistemi Nedir? Ne İşe Yarar ve Nerelerde Kullanılır?

Güvenliğin büyük önem taşımakta olduğu çağımızda araç altı kontrol sistemleri büyük önem teşkil eder. Bu noktada araç kontrol sistemi nedir sorusu çok sık sorulan sorulardan biridir. Araç kontrol sistemi araçların alt kısımlarını etkin ve detaylı olarak incelemeye olanak verir. Araç altında taşıması gerçekleştirilen tehlikeli yahut yasal olmayan nesnelerin kontrolü amacıyla kullanılan denetleme sistemleridir.

Araç kontrol sistemlerine entegre kameralar, kontrol noktaları ve otoparklarda  aracın alt kısmını kontrol etmeye yarar. Ardından arıcın alt kısmının elde edilmiş olan görüntüler kaydedilir. Kayıtlı bu görüntülerden bir veri tabanın oluşturulması sağlanır. Şüpheli durumlarda ise alarm oluşturulabilir.

Araç Hız Kontrol Sistemi Nedir? Ne İşe Yarar ve Nerelerde Kullanılır?

Özellikle de şehirlerarası trafikteki aracın sabit bir hızda seyrine olanak tanıyan bir yardımcı sistemdir. Araç hız kontrol sistemi sayesinde trafiğin çok yoğun olmadığı otoyol vb. yollarda sürücüye kolaylık sağlar. Hız kontrol sistemi çeşitli hallerde sürücüyü hızı sabitleme zorunluluğundan kurtarmak amacıyla tasarlanmıştır.

Böylelikle sürücü hız göstergesini sürekli olarak kontrol etmekten kurtarır. Böylece yola daha fazla konsantre olabilmesine olanak sağlar. Bu sistem aynı zamanda sürücüye ayağını gaz pedalından tamamıyla çekerek daha konforlu bir sürüş olanağı sunar. Yolcu otomobilleri dışında özellikle otobüs , kamyon gibi uzun yol araçlarında yaygın olarak kullanılması amaçlanmaktadır.

IP Video Sistemleri Nedir? Ne İşe Yarar ve Nerelerde Kullanılır?

Güvenlikte önemli unsurlardan biri de IP video sistemleri olmaktadır. Bu sistemler analog güvenlik kameralarına entegre edilir. Ağ erişimiyle belirli yetkilere sahip şahısların uzaktan erişebildiği bir güvenlik görüntüleme sistemidir. Depolama saklama çözümlerine gereksinim duymayan bir yapı barındırır. Internet ve yerel ağ üzerinden erişim sağlanabilmesine ve anlık olarak kameradan görüntü takibi yapılabilmesini imkan sağlar.

Kullanım alanlarına değinecek olursak;

  • Trafik kontrol amaçlı kavşaklarda, yollarda, sokaklarda ve caddelerde kullanıma uygundur.
  • Mal güvenliği sağlamak için ev, iş yeri, ofis, depo gibi alanlarda da kullanılır.
  • AVM ve toplu taşıma gibi pek çok alanda da kullanılabilir.

Bu bakımdan video izleme sistemleri çok geniş bir kullanım alanına sahiptir. Tüm bu ürünlere yüksek kalitede ve uygun fiyata erişim için www.sensormatic.com.tr’yi ziyaret edebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir