İnsan yaşamına girdikten sonra kısa süre içerisinde pek çok değişiklik yaratan bilgisayarlar, kendilerinden beklenen işlevleri yerine getirebilmek için pek çok parçaya gereksinim duymaktadır. Aynı durum notebook türü bilgisayarlar için de geçerlidir. Uzun zaman dilimi boyunca kullanma ya da daha farklı nedenlerden dolayı bilgisayar ve notebooklarda arızalar meydana gelebilmektedir. Bu arızaların üstesinden gelebilmek için çoğu zaman yedek parça değişimine gereksinim duyulmaktadır. Ancak bilgisayarlar ve notebooklar için yedek parça alırken dikkat edilmesi gereken pek çok husus mevcuttur. Her şeyden önce alınacak ürünlerin orijinal olması ya da orijinal ile muadil olması gereklidir. Ayrıca bilgisayar veya notebook ile uyumlu olması da önem arz etmektedir. Yedek parçaların ve bilgisayar donanımlarının alınacağı firma da iyi seçilmelidir. Quantum Bilgisayar, her türlü laptop ve masaüstü bilgisayar için gerekli olabilecek kaliteli yedek parçaların satışını yapmaktadır.

 

Notebook Yedek Parça

 

Notebooklar, masaüstü bilgisayarlar ile kıyaslandıklarında daha az parçası değişebilen ürünlerdir. Değişiklik yapılabilen notebook parçalarının başında fan gelmektedir. İşlemcinin ve bilgisayarın iç donanımının soğutulmasına yarayan fanlar, çok çalışma ya da aşırı zorlanma nedeniyle arıza yapabilmektedir. Değişim durumunda alınacak notebook fanının, orijinal fan ile aynı boyutta olmasına ve mümkünse aynı tür olmasına özen gösterilmelidir. Bunun mümkün olmaması halinde muadil ürünlerin kullanılmasında da bir sakınca yoktur. Notebook bilgisayar yedek parçaları arasında adaptör ve batarya da önemli bir yere sahiptir. Adaptör, elektrik şebekesinden gelen enerjiyi, notebookun ihtiyacı olan düzeye indirgeyerek enerji uyumsuzluklarını önlemektedir. Batarya ise notebookun prize bağlı olmadan da çalışabilmesine olanak tanıyan pillerdir. Her iki parçada yaşanabilecek arızalar, büyük çoğunlukla kullanıcı hatalarından kaynaklanmaktadır. Bunlara ek olarak data kablo, led ekran, menteşe ve dış plastik aksanlar da notebook bilgisayar yedek parçaları arasındadır. Quantum bilgisayar, tüm bu parçaların orijinallerini ve muadillerini müşterilerine sunmaktadır.

 

Bilgisayar Yedek Parça

 

Notebooklardan farklı olarak, masaüstü bilgisayarların ana donanım aygıtları da değişebilmektedir. Bu durum masaüstü bilgisayar kullanıcılarına daha fazla hareket alanı tanımaktadır. Ana kart bu parçaların başında gelmektedir. Bilgisayardaki tüm donanımlardan çıkan komutların toplandığı ve bilgisayarın sorunsuz şekilde çalışmasının sağlandığı bu donanım parçası, çeşitli nedenlerden dolayı arızalanabilmektedir. Bunun yanında; grafiklerin daha iyi okunmasını ve daha kaliteli görüntü elde edilmesini sağlayan ekran kartları, SSD ve HDD gibi depolama bellekleri de ana donanım aygıtları arasında yer almaktadır. Bu parçalarda bazı durumlarda arızalar görülebildiği gibi, bazen de kapasite yetersizliğinden dolayı değişiklik yapılabilmektedir. Tüm bu parçaların toplandığı ve içerisine yerleştirildiği bilgisayar kasaları da yedek parçalar arasında gösterilmektedir. Masaüstü bilgisayarlar için yedek parça seçiminde de orijinallik ya da muadil olma durumuna dikkat edilmelidir.

 

İhtiyacınız Olan Notebook Donanımlarına Quantum Bilgisayar Farkıyla Sahip Olun

 

Gereksinim duyulan bilgisayar ya da notebook donanımlarının satın alınması konusunda firma seçiminin önemi de büyüktür. Bu noktada ön plana çıkan firmalardan biri olan Quantum Bilgisayar, kurulmuş olduğu 2010 yılından itibaren müşteri memnuniyeti odaklı hizmet anlayışıyla her türlü bilgisayar yedek parçasının ve sarf ürünlerinin satışını yapmaktadır. 2020 yılında hayata geçirmiş olduğu Qcell markasıyla birlikte kendi yedek parça ürünlerini de piyasaya süren Quantum Bilgisayar, sektörün kaliteli ve kullanışlı yedek parça gereksiniminin karşılanması noktasında önemli bir role sahiptir. Siz de masaüstü bilgisayarlarınız ya da notebooklarınız için gerekli olan tüm yedek parçalara Quantum Bilgisayar web sitesi üzerinden kolayca sahip olabilirsiniz. Ürünlerimiz ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için web sitemizde bulunan canlı destek hattımızdan ya da 0 545 843 67 57 numaralı Whatsapp destek hattımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir