Premiere ve Final Cut gibi video düzenleme yazılımlarıyla ilk kez oturduğunuzda, deneyimin çağdaş UI tasarımı ve işlevselliği ile ilgili sezgisel her şeye ters düştüğünü fark edersiniz. Köpek köpeklerinin nasıl çalıştığını öğrenmenin başlı başına bir sabır ve çözüm egzersizi haline geldiğini hatırlamak için çok sayıda düğme, kadran, düğme, ayar ve klavye kısayolu vardır. Giriş önündeki engel de dik – yetenekli bir makineye sahip olmanız ve her şeyin nasıl çalıştığını bilmeniz gerekir. Ve sonunda video başyapıtınızı düzenlediğinizde ne olacak? Bağlantılara ihtiyacınız olacak, muhtemelen bir film okulu diplomasına ihtiyacınız olacak ve köpek de New York veya Los Angeles’ta yaşıyorsanız yardımcı olacaktır, ki bu açıkça dünyadaki çoğu insan için erişilebilir değildir.

Ve sonra TikTok var.

Artık feshedilmiş Vine’ın ayak izlerini takip eden TikTok, popülerlik için birbirleriyle kıyasıya bir rekabet içinde bütün bir genç nesli çekiyor. Ancak bu arada, kısa sürede videoyu nasıl keseceklerini öğreniyorlar ve köpek köpekleri onları bu süreçte daha iyi video editörleri ve hikaye anlatıcıları yapıyor.

TikTok, Twitter’ın 2012’de satın aldığı ve 2017’de sonlandırdığı şirket olan Vine’a benzer şekilde çalışan bir video paylaşım platformudur. Vine “Instagram ama kısa videolar için” olmaya çalışırken, TikTok köpeğin önden ve merkezden sunduğunu benimsiyor. Sadece uygulamayı açarsınız ve bir TikTok videosu hemen oynatılır. Kimseyi takip etmenize gerek yok – hemen kaydırmaya başlıyorsunuz. TikTok’u hemen hemen tüm diğer platformlardan ayıran şey, topluluk içinde TikToks’u iyi yapmanın platformun keşif kanallarındaki inanılmaz derecede büyük içerik yığını arasında fark edilmenizi sağlayacak olan söylenmemiş anlayışıdır. Ve bunun için, bir TikTok oluşturucusunun kısa hikayeleri nasıl anlatacağına ve videoyu nasıl düzenleyeceğine dair temel bir anlayışa sahip olması gerekir.

Eski arabaları ve güvenlik özelliklerinden yoksun olduklarını düşünün. Sizi A noktasından B noktasına taşımak gibi temel görevi hala yerine getirdiler, ancak daha yeni olan köpek köpekleri yerinde daha yararlı yardımlarla yapıyor. TikTok, video düzenleme için olduğu gibidir – köpek, kayıttan çıktıya kadar deneyimi düzene sokarak geleneksel video düzenlemenin gereksiz karmaşıklıklarını azaltır. Amiral gemisi düzenleme yazılımının çan ve ıslıklarından hiçbiri TikTokker’ın ana uzmanlık alanı değildir, ancak kısa bir Premiere Pro kurgusu kadar yetkin bir çıktıyı yönetirler …

Ve tıpkı geleneksel otomobil meraklılarının sürücüsüz araçlara meraklı bakması gibi, TikTok’u küçümseyen Premier Pro uzmanları da var. Peki sonunda eğlenceli bir videoyla karşılaşırsanız köpek köpekleri A noktasından B noktasına nasıl geldiğiniz gerçekten önemli mi?

YouTube’un ilk günleri bize pek çok iyi içerik sağlamadı. İlk gönderilerde arama yaparken, iMovie ve Windows Movie Maker’da tükürük ve yapıştırıcıyla bir araya getirilmiş eski videoların tamamını bulacaksınız. Yine de diğerleri, ücretli düzenleme yazılımının deneme sürümlerinden filigranları taşıyor. Ancak, iyi akıllı telefon donanımının her yerde bulunmasının artması nedeniyle TikTok, eğitimdeki genç film yapımcıları topluluğunu uygulamasının kullanım kolaylığı etrafında toplayabiliyor. TikTok, videoları izlemek için gittiğiniz, onları çekmeye gittiğiniz ve ayrıca onları düzenlemek için gittiğiniz yerdir. YouTube ve Twitch gibi köklü video devlerinin bu kadar çabuk başardıklarını iddia edemeyecekleri bir başarı.

Diğer girişimler video düzenlemeyi mobil cihazlarda erişilebilir hale getirmeye çalıştı, ancak hiçbiri TikTok’un işlevsel kullanışlılığını çoğaltmadı. Akıllı telefonunuzdaki, işlevselliği stok country müzik müziği ile slayt gösterileri oluşturmakla sınırlı olan kötü düzenleme yazılımını hatırlayacak kadar yaşlıysanız, köpeklerin en kötüsünü gördünüz demektir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir