Cep telefonlarının yaygınlaşması her ne kadar bazen gözden kaçan bir durum gibi görünse de zararları olan bir durumdur. Yetişkinler için ayrıca zararı olabilen bu cihazlar, çocuklar için daha kritik sorunlara neden olabilmektedir.  Gelişimlerini tamamlamayan çocukların ekranla tanışmaları, bir açıdan sorunlu bir dünya ile de tanışmaları anlamına gelir ve bilinç kazandırıldıktan sonra telefonlar verilmelidir.

Cep Telefonunun Çocuklar İçin Ne Gibi Zararları Var?

Çocuklar için cep telefonlarındaki oyunlar caziptir. Ancak erken yaşta bu oyunlarla iç içe olmaları algılarında bazı sorunlara neden olabilmektedir. Oyunlar, çocukları gerçek dünyadan koparacak derece etkili olabilir. Gerçek ve oyun arasındaki ayrımın tam farkında olmadıkları için etki altında kalmaları da çok kolay olmaktadır. Örneğin son dönemlerdeki Mavi Balina isimli oyun, özellikle ergenliğe girmek üzere olan çocuklarda ölümlere neden olmaktadır. Bunun dışında şiddet içerikli oyunların olması da diğer önemli bir konudur. İletişim açısından değerlendirildiğinde devamlı ekranla haşır neşir olan çocuklar diğer insanlarla iletişime geçme konusunda sorun yaşayabilmektedir. Bağlantıları da genellikle daha bireysel odaklı ve sabırsız olma eğilimindedir.  Yani gerçek hayatın algısı ekranda olup bitenlerle paralel şekilde devam eder.  Ayrıca internete giren çocuklar, boş ve gereksiz bilgilerle de karşılaşabilmektedir. Yani girilen siteler de dâhil olmak üzere her konuda seçici olmak gerekir.  En azından bilinç kazanana kadar buna anne babaların ekstra önem vermesi gerekir.

Hangi Yaştan İtibaren Verilmeli?

Çocuk gelişimi uzmanlarına göre çocuklara cep telefonu verme yaşı 12’dir.  Bu telefonun kullanım amacı da çocuklarla haberleşme sağlanabilmesidir. Yani aileden ya da en yakın olan kişilerin telefon numaraları olmalıdır.

Etiketler:
Benzer Yazılar

2 Comments

  1. Bencce 18 yaşından önce telefon kesinlikle verilmemeli çocuklar 6-7 yaşına gelince ailesinden de görerek malesef ki telefonlara tabletlere bilgisayarlara alışıyor

  2. Çocuklara telefon vermeyi doğru bulmuyorum. Çocuk telefon konusunda çok istekli ise bilinçli bir ebeveyn kontrolünde belirli koşullarda verilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir