Cpanel; hosting sisteminin kolayca yönetilmesi ve hareket alanı oluşturulması için geliştirilen ve en çok kullanılan ara yüzlerden bir tanesidir. Grafik ara yüzüne sahip olması sayesinde kullanıcılara istediklerini yapma özgürlüğü sunmaktadır. Düşük fiyatlandırma seçeneği ve yıllık ücret ödenme politikasından dolayı, hosting firmaları tarafından oldukça sık tercih edilir.

Cpanel Ne İşe Yarar?

Cpanel, Türkçe desteği bulunan ve kullanımı basit bir kontrol paneli ara yüzüdür. Bu sayede dünyada çokça tercih edilir. Tek tık yükleme özelliği, ikonlar arasındaki optimizasyon ve güçlü istatistik sağlayan platformu; en güçlü yönlerindendir. Bu sayede kullanıcılar Cpanel kullanmaktan keyif alarak çalışmalarını sürdürmektedir. Linux işletim sistemiyle adeta dans eden bir çift gibi uyumlu çalışırlar. Bu sayede en kontrollü ve uyumlu olan panellerin başında gelmektedir.

Cpanel Mysql Database – Veri tabanı Oluşturma

Web sitesi tek bir sayfadan oluşmuyor ve üyelerin kayıt yapmasını istiyorsanız; iyi bir veri tabanınız olmak zorundadır. Veri tabanlarında, sitenin bütün bilgilerini içeren bir barınma alanı bulunur. Cpanel’e erişmek isterseniz, tarayıcınızı açıp ‘siteadiniz.com/cpanel’ veya ‘siteadiniz.com:2082’ yazmanız gerekecektir.  Bu sayede panel giriş ekranına ulaşmış olacak ve gerekli kullanıcı bilgilerini girince panele giriş sağlayacaksınız. Girişi sağladıktan veri tabanınızı oluşturmanız gereken sayfaya yönlenmeniz gerekir. Öncelikle bu veri tabanının ismi olmalıdır. Veri tabanınızın ismini verdikten sonra, kullanıcı olmanız gerekecektir. Bu esnada sizden şifre oluşturmanız talep edilecektir. Bu şifre oldukça güçlü ve karmaşık şekilde olmalıdır. Zaten yazacağınız şifrenin ne kadar güvenli olacağını, şifre kutusunun yanında % şeklinde göreceksiniz. Şifre oluşturduktan sonra işlemin bittiğini düşünmeyin. Bu konuda genel bilinen yanlışlardan bir tanesi de budur. Fakat işlem burada sona ermemektedir. Veri tabanınızla, oluşturduğunuz kullanıcıyı birbirleriyle ilişkilendirmeniz gerekir. Bu işlemden sonra karşınıza bir ekran gelecek ve karşınıza veri tabanını hangi kullanıcılara açmak istediğinizi soran bir seçim kutucuğu çıkacaktır. Bu seçimi yaptıktan sonra veri tabanı oluşturma işleminiz sona erecektir. Kullanıcı bilgilerinizi ve şifrenizi bir kenara kaydetmeniz gerekecektir. Çünkü unutmanız veya yanlış girmeniz sonucunda veri tabanınızın kontrolünü kaybetmiş olacaksınız.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir