Linux kullanan sunucularda host müşterilerinin ve diğer kullanıcıların gerçekleştirdiği işlemleri interaktif bir şekilde yapmalarını sağlayan bir hosting kontrol platformudur. Bilgisayarlarınızdaki masaüstü ve menülerin, bilgisayara kazandırdığı estetik görüntü ve kullanım kolaylığı ne kadar önemliyse; Cpanel PHP de host müşterileri için o derece önemlidir. Cpanel’in kullanım mantığı, aynı bilgisayarın masaüstü gibi çalışır. Bu sayede Cpanel üzerinde bulunan resim ve yazılar eşliğinde ilgili işlem içeriklerine ulaşmanız mümkündür.

Cpanel PHP Ne İşe Yarar?

Cpanel PHP sayesinde; e-postalarınız üzerinde gerçekleştirebileceğiniz bütün işlemleri yerine getirebilirsiniz. Cpanel PHP sayesinde disk ve transfer ile ilgili kullanımlarınızı görüntülemeniz mümkündür. Dosyalarınızı web koruması dahilinde koruyabilir ve sayfalarınızı özelleştirebilirsiniz. Mysql veritabanlarını ekleyebilir veya silebilir, bu sayede rahat bir kullanım alanı yaratabilirsiniz. Sitenizle ilgili analizler yapabilir ve birçok kaydı görüntüleyebilirsiniz.

Cpanel PHP Sürümü Öğrenme Nasıl Yapılır?

Cpanel PHP kullanmadan sürümünü öğrenebilirsiniz. Not defterine gerekli ‘<?php ve phpinfo();?>’ şeklinde bir kayıt yapmanız gerekir. Bu dosyanın ismini kaydederken ‘phpinfo.php’ olarak kaydetmelisiniz. İlgili siteye FTP programı ile bağlandıktan sonra az önce kaydedilen php dosyasını sitenin ana dizinine göndermek gerekir. Yükleme işleminin ardından sorgulama yapmak istediğiniz siteyi açarsanız, Cpanel PHP versiyonu hakkında bütün bilgilere ulaşmış olacaksınız.

Cpanel PHP Sürümü Değiştirme Nasıl Yapılır?

İhtiyacınıza göre Cpanel PHP hesaplarınız üzerinden versiyon değişikliklerine gidebilirsiniz. Cpanel’e giriş yapmanızdan sonra, ‘MultiPHP Yöneticisi’ adı altında bulunan seçeneğe girmeniz gerekir. Açılan bu yeni ekranda ‘Etki Alanı’ bölümünde mevcut sitenizle alakalı bilgiler yer alacaktır. Sitenin isminin solunda yer alan çentik şeklindeki butonu seçerseniz, artık bu seçeneği değiştirmek için adımlar atıyor olacaksınız. Ekranın sağ kısmında bulunan ‘PHP Sürümü’ isimli sekmeye gelip, değiştirmek istediğiniz PHP tercihine gelmeniz gerekmektedir. Seçilen ‘PHP İşlemini Uygula’ işlemini onaylarsanız, sayfa kendini yenileyecektir. Artık görüntüde yeni seçilen Cpanel PHP sürümü görünecektir. Bu sayede güvenilir bir şekilde işleminizi tamamlamış olacaksınız. Eğer Cpanel PHP sürümünüzü değiştirmek istiyorsanız, bu adımları izleyerek tamamlayabilirsiniz. Bu adımları uygularken çıkabilecek sorunlarda ise konunun uzmanlarına danışarak işlem yapmak, en güvenilir seçenek olacaktır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir