Günümüzde araç kullanımı artık neredeyse zorunlu hale gelmiştir. İnsanlar konfora önem verdikleri için toplu taşıma yerine kendi araçları ile yolculuklarını yapmaktadır. Kullanacağımız araçlar, ihtiyaçlarımıza göre farklılık gösterir. Bu farklılıklar yakıt, motor ve kasa tipi şeklindedir. Bu yazıda sizlere yakıt farklılığından bahsedeceğiz. Araç alırken en fazla sorulan sorulardan birisi, aracın dizel mi benzinli mi olduğudur. Çünkü araç alırken hangi yakıtı kullanan aracın sizin ihtiyacınıza göre olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Bu sayede bütçenizi daha iyi kontrol etme imkânınız olacaktır.

Dizel Motorlu Araçlar Nedir?

Dizel motorlar çalışırken yakıta ihtiyaç duymadan pistonda hava sıkıştırarak çalışır. Böylelikle otomobili kullanırken iyi bir verim alınır. Dizel motorlu araçlar yapısından dolayı biraz fazla ses çıkarabilir. Aynı özelliklere sahip bir benzinli araçtan daha az güç üretir. Turbo sistem vardır ve bu sistem çalışma şeklinden dolayı arabanın hızlanmasını biraz geciktirir. Daha fazla ve düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Düşük hızla giderken daha az güç üretmesine rağmen torku yüksektir.

Benzin Motorlu Araçlar Nedir?

Benzin fiyatı pahalı olduğu için kilometre başına daha yüksek bir ücret ödenir. Torku düşüktür. Bu da daha az yük taşımasına sebep olur. Çok sık kullanmaya gerek olmaksızın her kullanışta aynı performansı alabilirsiniz. Genel olarak benzin motorlu araçlar satış fiyatı olarak dizel motorlu araçlara göre daha ucuzdur.

Dizel ve Benzinli Araçlar Arasındaki Farklar Nelerdir?

Dizel araçlar benzinli araçlara göre kilometre başına daha az yakar. Yani dizel araçla seyahat etmek maddi olarak daha az masraf demektir. Benzinli araçlar dizel araçlara göre satış fiyatı olarak daha ucuzdur. Benzinli aracın torku düşük olduğu için daha az yük taşır. Dizel araçlar km başına daha az yaktıkları için daha verimli oldukları görülür. Dizel motorlar benzinli motorlara göre çıkardıkları gaz ile doğaya daha az zarar verirler. Dizel motorlu araçları kışın kullanmak istediğimiz zaman motoru ısıtmamız gerekir. Fakat benzin motorlu araçlar için bu geçerli değildir. Kısacası yük taşımak için veya seyahat etmek için dizel motorlu araçları fakat yüksek performansla keyif verici bir sürüş isterseniz benzinli aracı tercih etmelisiniz.

Etiketler: ,
Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir