Grafik ve resim, artık internet dünyasının olmazsa olmaz ögelerinden. İnsanlara yüzlerce kelimeyle anlatılamayan şeyler, bazen tek bir resimle fazlasıyla yerine getirilir. Görselliğin bu kadar önemli olduğu günümüzde son zamanlarda literatüre yeni bir kavram girdi: GIF. GIF’in açılımı grafiği değiştirme yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. GIF; tamamen kayıpsız bir sıkıştırma kullanmakta ve 256 renge kadar destek vermektedir. Sayısal bir resim saklama yöntemi olan GIF, internet aleminde sıkça karşılaştığımız bir yöntemdir. JPEG ve PNG ‘den sonra en yaygın resim saklama yöntemlerinden birisi olan GIF, piksel tabanlı olacak şekilde animasyonların da üretimine olanak sağlamaktadır.

GIF Nasıl Hazırlanır?

GIF; bir program yardımıyla veya internet sitesi aracılığıyla yapabileceğiniz bir uygulamadır. Birkaç fotoğrafın toplanması ya da videonun içerisinden alınacak kesitlerle, çok eğlenceli animasyonlar ortaya çıkacaktır. İnternet sitelerinde GIF oluşturmak oldukça basittir. GIF Maker özellikli bir siteye girdiğiniz takdirde GIF Maker butonuna tıklayın. Bu sekme sizin fotoğrafları seçmenizi isteyecek ve bu sayede seçtiğiniz resimlerden sonra Upload tuşuna basarak, GIF’inizi oluşturacaksınız.

En İyi 5 Resim – GIF Yükleme ve Paylaşma Sitesi

GIF resimler ve animasyonlar, içerisinde bulundurdukları birçok uzantı sebebiyle büyük boyutlara sahiplerdir. Bu yüzden kişiler web sitesi oluşturduklarında, GIF’lerini sitede tutmak istemezler. GIF resimleri, sitenize yüklemek istemediğinizde karşınızda tek bir yol vardır. GIF yüklemeye ve paylaşmaya izin veren internet siteleri, bu anlamda sizin kurtarıcınız olacaktır. Hem büyük dosyalama alanlarından kurtulacak, hem de bu sayede kaybolma riski de ortadan kalkacaktır. Dünyada ve ülkemizde kullanılan ve oldukça tercih edilen GIF yükleme ve paylaşma siteleri şunlardır:

  • ‘Giphy.com’: Giphy, içeriğinde bulunan sınırsız depolama alanıyla size istediğiniz sayıda GIF resim ve animasyon yükleme imkanı sunar.
  • ‘Hizliresim.com’: Büyük yer kaplayan GIF’lerinizi kolaylıkla yükleyerek, başka bir alan kaplamasına engel olabilir ve kaliteli şekilde saklanmasını sağlayabilirsiniz.
  • ‘Yollayap.com’: Site içerisinde saklanacak GIF’lere 5 MB sınır koymuş olan bu site, hareketli GIF animasyonlarının sadece ilk karelerini kaydetmektedir.
  • ‘Directupload.net’: Veri başına bir sınırlama getirmemiş olan Directupload; üst limitlerde bir kota belirlemiş ve bu kota üzerinde kullanılan GIF sayısınca ücretlendirmeye gitmiştir.
  • ‘Tenor.com’: Dünyaca ünlü olan bu GIF paylaşma sitesinde, herhangi bir sınırlama ve ücretlendirme yoktur. Geniş bulut sistemi sayesinde, istediğiniz kadar GIF yükleyebilir ve paylaşabilirsiniz.
Etiketler: ,
Benzer Yazılar

2 Comments

  1. güzel uygulama

  2. gif oluşturamıyorum sorun nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir