Canlı yayın özelliğini devreye soktuktan sonra yaşanabilecek olumsuzlukları hesaba katmayan Facebook, özellikle intihar canlı yayınları ile sıkıntılar yaşıyor. Geçtiğimiz günlerde bu olaylardan biri daha yaşandı.

Periscope ile canlı yayın olayı sosyal medyaya taşında. Güncel olayları anında sistemine yansıtan ve geliştirerek kullanıcıya sunan Facebook, geçtiğimiz yıllarda “Canlı Yayın” özelliğini yayınlamıştı. Ardından bir çok olumsuzluk ile karşılaşan dünya devi, bu durumlar ile mücadelede bir hayli sorun yaşıyor. Maç yayınları, erotik görüntülerden sonra sık olmaya başlayan bir diğer husus ise intihar vakaları.

Psikolojik sorunlar yaşayan ve intihar eden insanlar, sosyal medyanın dünyasına kapılarak bu işlemleri için canlı yayın açıyor ve tüm arkadaşları hatta tüm dünya ile bu durumu paylaşıyorlar. Bu sefer yaşanan olay Türkiye’den ve 54 yaşında bir adam tarafından ortaya konuyor.

54 yaşındaki vatandaş, kızının kendi rızası olmadan hatta haberi dahi olmadan başkası ile evlendiğini ve ne kadar konuşmak istese de kızından red yanıtı alıp terslendiğini dile getirdi. Evinde yaptığı canlı yayın sırasında, ağlayan ve ardından da eline aldığı tabancayla kendini vuran kişi, canlı yayında yaşamını yitirdi.

Bu konuda Facebook’un yapabileceği çözümler aslında yok denecek kadar. Anlık olarak tepkilerin verilmesi gerektiği bu tip durumlarda yayını izleyenlerin hızlı şekilde polisi arayarak ihbarda bulunmasından, ya da yakınında ise direkt olay yerine gitmesinden başka yapılabilecek bir alternatif yok. Umarız, bu tip olaylar ile bir daha karşılaşmayız.

Etiketler:
Benzer Yazılar

1 Comment

  1. Ya facebook’un suçu ne var arkadaş, gidin asacaksanız kendinizi asın. Böyle canlı yayın yapmak tamamen internet bağımlılığının bir sonucu. Allah rahmet eylesin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir