Facebook; insanların birbirlerini, akrabalarını ve arkadaşlarını bulmaları için kurulan, sosyal medya platformlarından bir tanesidir. Bu sayede dünyada sınırlar kalkmış ve farklı kültürlerden insanlar Facebook sayesinde birbirlerini tanımışlardır. Facebook, kullanıcılarının ihtiyaçları dahilinde kendini değiştirmiş ve güncellemiştir. Önceleri sadece arkadaş bulma özelliği barındıran Facebook; zaman içerisinde kişilerin birbirleriyle mesajlaşmalarına, fotoğraf paylaşmalarına ve görüntülü şekilde konuşmalarına izin verecek eklentileri, bünyesine kazandırdı. Bunun dışında video paylaşma özelliği getirerek, Youtube’a rakip olmaya çalışsa da; otomatik oynatma seçeneği yüzünden kullanıcıları tarafından bu özellik pek sevilmemiştir.

Facebook Otomatik Video Açılması Nedir?

Facebook; kişilerin ve sayfaların video paylaşmasına izin verdiği dönemlerde, kullanıcılarından oldukça iyi geri dönüşler almıştı. Bu sayede video paylaşım sayısı, beklenmedik seviyelere gelmişti. Fakat, internet dünyasının en büyük kazançlarından biri olan reklam gelirlerini kazanmak için Facebook; uygulamadaki videoların önüne otomatik oynatma özelliği getirdi. Bu sayede reklam amaçlı videoları izlemek zorunda kalan müşteriler, oldukça fazla sayıda tepki gösterdi. Ayrıca kişi ve sayfaların videolarından izlemek istemediklerini bile sayfalarında oynar halde gören müşteriler, Facebook’tan ayrılmaya başladılar.

Facebook Otomatik Video Açılmasını Kapatma (Bilgisayar ve Telefon)

Facebook; müşterilerinin bu tepkisi karşısında, otomatik video açılması özelliğini opsiyonel olacak şekilde güncelledi. Bu sayede, otomatik video açılmasını önleyecek işlemi gerçekleştiren kullanıcılar; bu sayede istemedikleri videoları izlemekten kurtuldular. Fakat; mobil telefonlarda bu özellik sadece hücresel veri için geçerliyken, bilgisayarlarda bu ayarların yapılmasıyla otomatik video izlenmesinden tamamen kurtulmuş olursunuz.

IOS sisteme sahip akıllı telefonlarda ‘Ayarlar’ menüsüne girip, Facebook’u seçiniz. Facebook sekmesini tercih ettikten sonra ayarlara tekrar basınız. Böylece ‘Sadece Wi-fi Açıkken Oynat’ seçeneğini aktifleştireceksiniz.

Android işletim sistemine sahip telefonlarınızda; Facebook uygulamasına girdiğinizde ‘Ayarlar’ bölümünü seçmeniz gerekir. Burada ‘Sadece Wi-fi Açıkken Oynat’ seçeneğini işaretlediğinizde, hücresel veri kullanırken, videolarınız otomatik olarak açılmayacaktır.

Bilgisayar üzerinden bu işlemi gerçekleştirmek için öncelikle Facebook hesabınıza girmeniz gerekir. Ardından ‘Video Ayarları’ sizin girmeniz gereken seçenek olacaktır. Video ayarları sekmesi içinde yer alan ‘Videoları Otomatik Oynat Seçeneğini’ kapalı hele getirirseniz; sadece bilgisayar kullanımına özel olarak otomatik video açılma özelliği tamamen kapanacaktır.

Etiketler: ,
Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir