Özellikle evlerde ve dükkânlarda su vb kaçak durumlar yaşanabilmektedir.  Bu kaçakların olmasının nedeni alt yapı sorunları olabildiği gibi, tesisat borularında meydana gelebilecek hasarlar da olabilmektedir.  Bu sebeple alt yapı sorunu hakkında bir bilginiz varsa çözümünü sağlayabilir, tesisat sorunu yaşamadan tesisat borularının ve sisteminin onarımını sağlatabilirsiniz. Bu şekilde alacağınız ufak önlemler sayesinde küçük su sızıntılarını ve büyük su kaçaklarını önleyebileceksiniz. Bu da aynı zamanda, maddi kayıpların önlenebilmesi anlamına da gelmektedir. Nitekim su kaçaklarının büyümesi hem evin ya da su kaçağı olan mekânın hem de mekân üzerindeki eşyaların zarar görmesini engelleyecektir.

Su Kaçaklarının Nedenleri

Su kaçaklarına neden olabilecek pek çok etken bulunmaktadır. Bu kişilerden kaynaklı kaçaklar olabileceği gibi evden ya da binadan kaynaklanan kaçaklar da olabilmektedir.

 • Su tesisat döşemesindeki sorunlar
 • Tesisat esnasında yeterli kalitede ürün seçilmemesi
 • Tesisat ustalarından kaynaklanan sorunlar
 • Binanın alt yapı sorunları
 • Ev tadilat işlemleri esnasında tesisat noktalarına zarar verilmesi gibi durumlar su kaçaklarına neden olabilmektedir.

Kaçakların sizden kaynaklanmayan nedenleri için yıllık olarak ya da iki yılda (Duruma göre değişebilir.) bir kontrol sağlatabilirsiniz. Bu kontrol sayesinde istenmeyen su kaçağı durumlarının önüne geçilebilir. Bilinmelidir ki önlem alınmaması durumunda her açıdan zarar yaşanabilecektir. Ev eşyalarından tutun da evin yer ve tavan alanlarına kadar her yerde bu zararlar görülebilmektedir. Bunu yaşamak istemiyorsanız bir teknik sorun yaşamasanız bile tesisat kontrolünün yapılamasını sağlayabilirsiniz.

Su Kaçakları Tespit ve Onarımı

Su kaçakları firmalar tarafından tespit edilebilmektedir. Nitekim firmaların bu işlem için özel donanımlı makine ve cihazları bulunmaktadır. Bu makine ve cihazla sayesinde ufak yollu bir sızıntının bile tespiti yapılabilmekte, sızıntı noktası belirlenebilmektedir. Bu işlem için kısa bir süre yeterli olmaktadır. Cihazlar son derece hızlı çalışabilmekte ve doğru tespitlerde bulunabilmektedir. Tek yapmanız gereken bu gibi durumlarda su kaçağı tespit hizmeti veren firmalara ulaşmak olacaktır. Bu aşamadan sonrasını firma çalışanları ve bu çalışanlar tarafından kullanılacak olan cihazlar belirleyecektir. Cihazların bir başka özelliği ise en az hasarla işlem yapılabilmesini mümkün kılmaktır. Örneğin banyo üzerinde tespit edilen bir su kaçağı durumunda kaçak noktası belirlenir ve o nokta üzerinden bir ya da iki fayans çıkarımı yapılarak işlem tamamlanır. Görüldüğü gibi hem pratik hem de rahat onarım sağlamak mümkün olabilmektedir.

Garantili Su Kaçağı Bulma Yöntemleri

Su kaçaklarının tespitini sağlayabilmek için birkaç teknik yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler ile kaçakların tespiti kolaylıkla sağlanabilecektir. Hem ekonominiz hem de evlerinizin, eşyalarınızın güvenliği için teknik yöntemler doğru birer seçim olabilmektedir.

 • Robotla su kaçağı bulma
 • Bilgisayarlı su kaçağı tespiti
 • Özel cihazla su kaçağı tespiti
 • Termal kamera ile su kaçağı tespiti
 • Boyalı su ve nem ölçme yöntemi
 • Akustik dinleme yöntemi gibi çok çeşitli yöntemler ile su kaçak tespiti yapılabilmektedir.

Yöntemlerin her biri farklı şekillerde uygulanmakta ve kaçağın çıkış noktasını belirleyebilmektedir. Bu yöntemlerin kullanımı firmaların ekipmanlarına ve çalışma yöntemlerine göre değişim göstermektedir. Ayrıca kaçak boyutu ve durumu da uygulanabilecek yöntemlerin değişimini sağlayabilecektir. Ancak genellikle bilgisayarlı ve özel cihaz tespitli su kaçağı tespit yöntemlerinin kullanıldığını söyleyebilmemiz mümkün olabilmektedir. Sorunun yaşanması ya da tespiti durumunda vakit kaybı yaşamadan teknik birimlere başvuruda bulunulması gerekmektedir. Gerekli tüm işlemler, firma ve yetkilileri tarafından yerine getirilecektir.  Su kaçağı tespit hizmetinde bulunan firmalardan tüm bu hizmetleri alabileceksiniz.

Kaynak: https://www.sukacagiistanbul.gen.tr

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir