İnternet platformu, son yıllarda yapay zekânın işin içine girmesiyle oldukça hızlı bir şekilde modernizasyon yaşadı. İnternet platformu bu sayede, insanların hayatını kolaylaştırmak için araştırma ve geliştirme çalışmalarını arttırdı. Bu çalışmaların sonucunda da arama motorları, insanların her konuda her türlü bilgiye ulaşmaları için piyasaya sunuldu. Bu sayede yer ve zaman fark etmeden, insanlar bu arama motorları sayesinde oldukça faydalı işlemler yaptılar.

Google Neden Popülaritesini Kaybetmektedir?

Google; kuşkusuz dünyanın en gelişmiş arama motorudur. Çalışmalarına sadece internet platformundan start vermiş olan Google, sonrasında bu politikasından vazgeçmiştir. Cep telefonu ve araba bile tasarlamaya başlayan firma, dünya üzerinde çok güçlü bir hale gelmiştir. Fakat bu güçlenme sonrasında, şirket daha çok politika ve siyaset konularına yönelmiştir. Google artık kendini devletler üstü bir kurum olarak görmekte. Bu yüzden devletlerle soğuk savaş tutumlarına benzer hareketlere giren şirket, ülkemizle de benzer bir sorun yaşamış ama bu konuda geri adım atmıştır.

Google Dışında Kullanılabilecek En İyi 3 Arama Motoru

Google’nin teknoloji dışına çıkmasına tepki gösteren bazı kullanıcılar, alternatif arama motorlarına yönelmiştir. Böylece Google’nin tekrar eski platformuna dönmesini ve geliştirici özelliğini bu alanda kullanmasını beklemektedirler. Google dışında en iyi 3 arama motoru ise;

  • Yahoo: Google’den daha eski bir arama motoru olan Yahoo, birçok farklı hizmeti bünyesinde barındırır. Bu sayede e-posta servisi, oyun merkezi, alışveriş merkezi ve seyahat rehberi gibi alternatif hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Şu an için bütün etkinliğini yitirse de bir zamanın en zarif arama motoru olarak gösterilmekteydi.
  • Bing: Microsoft, Google’a alternatif olarak bu altyapıyı geliştirmiştir. Çevrimiçi Pazar verilerinde, Bing oldukça iyi bir şöhrete sahiptir. Arama sonuçları Yahoo tarafından sağlansa da, ana sayfasının ilgi çekici tasarımı, kullanıcıları kendine çekmektedir. IOS ve Android üzerinden birçok uygulamaya sahip olan Bing, Google’nin en iyi alternatifi konumundadır.
  • DuckDuckGo: Çevrimiçi gizlilik konusunda belki dünyanın en iyisi olan DuckDuckGo, arama motorunda sunduğu gizlilik sayesinde kullanıcılar arasında hemen popüler bir hal aldı. Reklamların olmadığı ve reklam sitelerinin sizi kovalamasına izin verilmediği DuckDuckGo, Google’a alternatif olabilecek en iyi arama motorlarından bir tanesidir.
Etiketler: ,
Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir