Hacker türleri birçok kişinin merak ettiği bir konudur. Beceriler ve teknolojik ayrıntılar bakımından çeşitlilik görülebilmektedir.

Siyah Şapkalılar

En tehlikeli ve zararlı olan hackerlar olarak bilinirler. Kendilerini geliştirmiştirler ve her türlü sisteme girebilirler. Ancak girdikleri sistemde zarar vermektedirler. Tüm sistemi çökertebilmektedirler.

Beyaz Şapkalılar

En zararsız hackerlardır. Tüm sistemlere girebilme becerisine sahiplerdir. Bir sistemi kurduktan ve buna dâhil olduktan sonra zarar vermeyi düşünmezler. Sistem yöneticilerine haber verirler. Daha sonra da sistem yöneticileri var olan açığı kapatmaya çalışır. Beyaz şapkalı hackerlar genellikle kurum ve kuruluşların da yararlandığı hacker türleridir. Yani kendi sistemlerindeki açıkları deneme ile bularak çözüm geliştirmektedir.

Gri Şapkalılar

İyi ya da kötü hackerlardır. Yani bu hacker insiyatifindedir. Ancak yasal sınırlar içinde saldırı yapmaktadırlar.

Preaker

Telefon ağları üzerinde faaliyetlerini gösteren hackerlardır. Tüm ağa girerek bedava görüşme yapmayı hedefler. Hackerlar arasında beleşçi olarak bilinenlerdir.

Hackvistler

Kendi düşünce ve yaşayış şekillerine göre toplumdaki yanlışlıkları gidermeye çalışan hackerlardır. Politik sorunları, bazı siyasi düşünceleri halka duyurmak isterler. Popüler olan siteleri hacklemeleri yaygın görülür.

Yazılım Korsanı

Yazılım korsanı kopya programları kırmaları ile bilinmektedir. Bunu izinsiz olarak dağıtır ve bu şekilde çok iyi paralar kazanırlar. Örneğin korsan oyunlar, korsan programlar buna örnek gösterilebilir.  Orijinal yazılımları ticari amaçla kullandıklarından emek sömürüsü olarak bilinmektedir.

Script Kiddie

Hackerlığa özenen kişilere verilen isimdir. Tam olarak hackerlar kadar donanımlı değillerdir. Yeni başlayan kişilerdir.

 

Etiketler: ,
Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir