Cep telefonları; zamanın ilerlemesiyle özel bir ihtiyaç olmaktan çok, zorunlu bir ihtiyaç haline gelmiştir. Hal böyle olunca da kullanıcılar sürekli bir cep telefonu satın alma durumuna girmiştir. Piyasada o kadar çok telefon markası ve modeli vardır ki; artık seçim yapmak fazlasıyla zorlaşmıştır. Tabi ki telefon dünyasında ön plana çıkan iki telefon altyapısı vardır.

Bir tanesi kendine ait gizli dünyasında, sadece kendi markasını üretirken; diğeri ise hem büyük bir markaya altyapı olmuş ve diğer yapılar için de oldukça fazla sayıda teknik destek vermiştir. Bu yazımızın da konusunu oluşturan bu iki altyapı: IOS ve Android.

Hangi telefon altyapısı daha iyidir?

Yeni bir telefon alacakken en çok sorduğunuz soruların başında gelmektedir. Sıklıkla yanlış yapılan hatalardan bir tanesi de sadece dış görünüşü değerlendirerek telefon alma kararıdır. Bu tercihi önermiyoruz. Çünkü bu kişiler, uzun vadede telefonlarından istedikleri performansları alamaz ve bütçelerine yeni bir telefon masrafı daha eklerler. Şimdi bu iki amiral telefon altyapısını incelemeye başlayalım:

  • Güvenlik konusu: Güvenlik, elbette kişisel kullanımınızda olan bir cihaz için oldukça önemli bir konudur. Bu konuda iki altyapının da güvenlik anlayışı farklıdır. Önceki senelerde bulut içeriğinde sıkıntılar yaşayan IOS, bu yüzden güvenlik politikasını değiştirerek kullanıcılarına daha güvenli bir kullanım imkanı sunmaktadır. Fakat Android ise gizlilik konusunda isteneni verememektedir. Bunun sebebi Google’nin bu platform içerisindeki bilgileri rahatlıkla elde edebilmesidir. Bu açıdan IOS, Android’den bir adım öndedir.
  • Uyumluluk problemi: IOS; özellikle kendi markasına ait ürünlerle entegre edilmiş ve sadece kendi ürünleri ile beraber kullanılmaya müsait bir altyapı oluşturmuştur. Bu yüzden IOS kullanıcılarının farklı bir alternatife sahip olması, çok zor bir konudur. Fakat Android bu konuda daha çok yönlü bir görüntüye sahiptir. Bu sayede sınırsız sayıda uygulamaya ve programa kendini açan Android, uyumluluk konusunda IOS’u geride bırakmaktadır.
  • Uygulamalar: Uygulama konusunda IOS App Store’yi, Android ise Google Play’ı kullanmaktadır. İki farklı sanal market incelendiğinde, Android altyapısının IOS altyapısına göre daha çeşitli olduğu gözlenebilir. Çünkü IOS’ta bulunan bütün uygulamalar Android’in sanal marketinde bulunmaktadır.
Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir