İngilizce öğrenmek isteyen birçok insan, dilde profesyonelleşmeyi hedefler. Ancak anadili İngilizce olan insanlarla karşılıklı diyalog kurmaları gerektiğinde ise bu durum karşısında çekingen bir tutum sergileyebilirler. Herhangi bir dil, öğrenirken o dilde akıcı bir şekilde konuşabilmek istiyorsanız düzenli olarak dinleme ve konuşma alıştırmaları yapmanız gerekir. Peki İngilizce speaking nasıl geliştirilir? BukyTalk ekibi olarak bu yazımızda ‘İngilizce speaking geliştirme ve İngilizce speaking nasıl geliştirilir? konuları hakkında size çeşitli yöntemler sunacağız.

İngilizce Speaking Nasıl Geliştirilir? En Etkili 6 Yöntem

İngilizce öğrenirken, her ulustan insan ile ve buna bağlı olarak farklı aksanlarda İngilizce konuşan kişiler ile iletişim kurmanız gerekebilir. Bu açıdan, İngilizce konuşurken karşınızdaki kişiyi anlayabiliyor olmanız oldukça önemlidir.  İngilizce speaking becerinizi geliştirme, dinleme ve okuma yaparak geliştirebileceğiniz bir dil becerisidir. Peki İngilizce speaking geliştirmek için bilmemiz gereken temel yöntemler nelerdir?

Aşağıda İngilizce speaking geliştirme için sunduğumuz 6 yöntem ile siz de İngilizcenizi geliştirebilirsiniz.

Kendi Kendinize Konuşun

Günlük hayatta sürekli olarak İngilizceye maruz kalmak ve kendinizi İngilizce konuşmaya zorlamak, İngilizce speaking geliştirme açısından oldukça önemli bir yöntemdir. Yapmaktan hoşlandığınız aktiviteleri İngilizce olarak yapmanız, speaking becerilerinizi geliştirmenize büyük katkı sağlayacaktır. Günümüzde internet, üzerinden İngilizce öğrenmenizi kolaylaştıracak etkili uygulamalar mevcuttur. Yalnız kaldığınızda dahi kendi kendinize İngilizce konuşabilir ve sesinizi kaydederek nasıl konuştuğunuzu ve kelimeleri nasıl vurgulamanız gerektiğini daha iyi kavrayabilirsiniz.

Shadowing (Gölgeleme) Tekniğini Deneyin

Shadowing (Gölgeleme), bir sesi duyduktan hemen sonra tekrar etmeniz gereken bir dil geliştirme tekniğidir.

Diyalog veya metinleri dinlerken, dinlediğiniz metni eş zamanlı olarak tekrarladığınız gölgeleme tekniği, listening (dinleme) becerinizi geliştirmenize yardımcı olduğu gibi speaking (konuşma) becerinizi geliştirmeniz açısından da oldukça etkilidir.

Gölgeleme tekniğinin bir diğer faydası ise ağız kaslarınızın doğru şekilde hareket etmesini sağlayarak telaffuzunuzu ve aksanınızı geliştirebilecek olmanızdır. Gölgeleme tekniği, başlangıç seviyesinde İngilizce öğrenenler için oldukça etkili bir yöntemdir. Bu teknik sayesinde öğrenme sürecinizin ilk aşamalarında yüksek sesle İngilizce konuşma alışkanlığı kazanmaya başlarsınız. Böylece, İngilizce konuşurken daha rahat olacak ve özgüveniniz artacak.

 

Yüksek Sesle Okuma Yapın

Düzenli olarak okuma çalışmaları yapmak dinleme becerilerinizi geliştirdiği kadar konuşma becerilerinizi de geliştirir. Okuduğunuz metni yüksek sesle okumanız hem olay akışını daha iyi anlamanıza hem de konuşma becerilerinizi geliştirmenize olanak tanır. Bu çalışmalar karşılıklı diyaloglarda hangi noktalara dikkat etmeniz gerektiğini anlamanıza da yardımcı olur.

İngilizce Düşünmeye Çalışın

İngilizce konuşmanın en zorlayıcı taraflarından birisi de ana dilinizde düşünüp İngilizce cümleler kurmaya çalışmaktır. Ana dilinizde düşünür ve ardından İngilizce konuşmaya çalışırsanız, her zaman diller arasında anlık olarak çeviri yapmanız gerekecektir. Bu yüzden konuştuğunuz dilde düşünebiliyor olmanız oldukça önemlidir.

Gününüzü planlarken veya hangi arkadaşınıza bir soru soracağınızda İngilizce düşünmeye çalışın. Böylece, İngilizce düşünme becerinizi de geliştirirken İngilizce speaking pratiği de yapmış olacaksınız. İngilizce speaking becerilerinizi geliştirmek için çok soru sormalı ve bu soruların üzerine gitmelisiniz. İngilizce düşündüğünüzde, İngilizce konuşmanın sizin için daha kolay olduğunu fark edeceksiniz.

Konuşma Arkadaşı Bulun

İngilizce speaking becerinizi doğru bir şekilde geliştirmenin en etkili yolu native speakerlar ile iletişim kurmaktır. Bir native speaker ile sohbet etmeniz hem sizin aksanınızda gördüğü eksik noktaları düzeltmesine hem de onun telaffuzunu örnek almanıza yardımcı olacaktır.

İngilizce öğrenenlerin çoğu aksanlarından utandıkları, ihtiyaç duydukları kelimeleri hatırlayamadıkları ve insanlar ile iletişim kurarken karşılarındaki kişiyi anlayamadıkları için İngilizce konuşmaktan çekinirler. Bu durumun üstesinden gelebileceğiniz en güzel yöntemlerden biri, İngilizcesi iyi olan bir konuşma arkadaşı veya bir native speaker ile iletişim kurmaktır.

Ana Dili İngilizce Olan Eğitmenlerle Konuşun

Ana dili İngilizce olan eğitmenler ile konuşmak her zaman sizin için en büyük avantajdır. Anadili İngilizce olan native speakerlar ile pratik yapmak ve İngilizce speaking becerilerinizi geliştirmek için siz de BukyTalk’a başvurun! Dil seviyenize uygun seanslar ve çeşitli seans paketleri ile eğlenirken öğrenebilir ve İngilizce speaking pratiği yapabilirsiniz.

Eğitmenlerimiz ile iletişim kurarken nerede ve hangi kelimelerde vurgu yaptıklarını anlamaya çalışın. BukyTalk, sadece İngilizce speaking becerinizi geliştirmenize yardımcı olmayacak aynı zamanda etkili ve anlaşılır bir aksana sahip olmanıza yardımcı olacak. Özellikle iş İngilizcesinde, kendinizi anlamak ve mükemmelleştirmek için vurgulu seslerde ustalaşmanız oldukça önemlidir. Ne demek istediğinizi kesin, net ve somut bir şekilde söylerseniz, herhangi bir iş görüşmesinde, iş toplantısında veya sunumunuz esnasında daha başarılı olabilirsiniz

İngilizce speaking becerilerinizi geliştirmek, daha kolay seyahat etmekten daha fazla insanla iletişim kurabilmeye ve hatta daha profesyonel iş alanlarında çalışabilmenize olanak tanır. İngilizce speaking becerilerinizi geliştirmek için BukyTalk web sitesi üzerinden size uygun seansı satın alabilir böylece speaking pratiklerine profesyoneller yardımı ile başlayabilirsiniz.

BukyTalk ekibi olarak sizlere en iyi hizmeti sunmak en büyük hedefimiz. Daha fazla bilgi almak için bizlere iletişim kanallarımız üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir