21. yüzyılın en önemli terimlerinden birisi kuşkusuz “inovasyon” dur. Teknolojinin geometrik olarak yükseldiği günümüzde bu kelime üzerine yoğunlaşmak ve bir şeyler yapmak gerekir. Şu an ülkelerin gelişmişlik düzeyleri bile bu sözcük ile oldukça bağlantılıdır. Sizler için İnovasyon nedir? sorusuna cevap vereceğiz ve bu sırada konuyla ilgili birkaç örnek vermeye çalışacağız.

İnovasyon Ne Anlama Gelir?

Latince bir kelime olan innovare ‘den türetilen ve sözlüğümüze yerleşen bu kelime Latincede yeni ve değişik bir şey yapmak anlamına gelmekte. Sözlüğümüze de hemen hemen aynı anlamda bulunuyor. “Yenilenme” olarak bilinen bu tabir özellikle teknolojik gelişmelerde anahtar kelime konumunda.

Amaç, bir şeyler üretmek veya yenilemek daha iyi hale getirmek. Tabi burada önemli olan insanlara daha fazla katkı sağlaması, işlerini, hayatlarını kolaylaştırması şeklinde sıralanabilir. Fakat en iyi şekilde öğrenmek için inovasyon kelimesini kullanabileceğimiz bazı örnekler vermemiz gerek.

Örnek 1: Ketçap Kutusu

Yemeklerimizde sık sık kullandığımız ketçaplar ilk olarak kapağı üstte olacak şekilde dizayn edildi. Fakat buradaki en önemli sorun, içinde az kaldığı zaman arkasını çevirip sallamamız gerekiyordu. Bu da her ne kadar basit, birkaç saniyelik iş olsa da fazla uğraş anlamına geliyordu. Heinz isimli üretici, bu konuda inovasyon yaparak kapak altta kalacak şekilde yeni bir kutu dizayn etti. Bu şekilde kapak hep aşağıda kaldığı için sallamanıza gerek kalmayacak, kendi kendine çıkış haznesine yerleşecekti. İşte bu en ufak değişiklik aslında inovasyonun temel tanımına en uygun şeydir. Olması gerekmez, zorunluluk yoktur fakat yapılması ile birlikte işler kolaylaşır.

Örnek 2: Kırışmayan Gömlek

Gömlekler ile ilgili en sıkıntılı konu çok fazla ütü istemesi ve hemen kırışmasıdır. Peki, hiç kırışmayan bir gömlek olsa daha fazla kullanmak istemez misiniz? Kumaş ve yapılış şekli ile kırışmayan, ütü istemeyen bir gömlek üretirseniz ciddi bir inovasyon yapmış olursunuz. Fakat burada dikkat edilmesi gereken şey, daha önce var olmaması. Eğer daha önce üretilen bir şeyse aslında bu sadece rekabete girmektir, herhangi bir inovasyon değildir.

İnovasyonda Olması Gerekenler Neler?

Bir yenilenmede olmazsa olmaz olan şey insanlığa olan katkısıdır. Eğer yaptığınız ürün doğrudan veya dolaylı yoldan bir yarar sağlamıyorsa aslında hiçbir şey yapmamış demektir. Ayrıca ticari bir bakış açısına da sahip olması gerekir. Yaptığınız ürün sosyal sorumluluk için ise bir maddi beklentiniz olmayabilir ama kırışmayan gömlek üretiyorsanız buradaki amacınız ticari kâr elde etmektir.

Sizlere bu yazımızda aktardığımız konu hakkında daha detaylı bilgi isterseniz sizlere radikal.net adresini öneririz. Kısa süre önce piyasada yerini alan ve gelişmeleri anlık olarak ziyaretçilerine aktaran sitede girişimler, girişimcilik ve eğitici bilgilerin bulunduğunu söyleyebiliriz. Tek yapmanız gereken verdiğimiz site adresine girip, size uygun olan kategorilerde ve yazılarda gezinti yapmanız olacaktır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir