Evimizde, cafede, işimizde kısaca her yerde Wi-Fi erişimine sahibiz. Fakat kimi zaman kablosuz internet iyi çekmediği için veya bağlanabileceğiniz ağ olmadığı için telefonunuzdan mobil verinizi açıp işlem yaparsınız. Instagram kullanıcıları da bilir ki bu uygulama çok fazla internet harcıyor. Sizlere Instagram veri kullanımı azaltma ve tasarruf etme konularında yardımcı olacağız.

Instagram Ne Kadar İnternet Harcar?

Whatsapp gibi uygulamalar fotoğraf gönderiminde kendi içinde resim optimizasyonu yapıp çok düşük boyutlara diğer kullanıcıya aktarım sağlar. Fakat Instagram direkt görsel – video içerikli bir app olduğu için optimizasyonu boyut azaltmaktan yana kullanmıyor. Bu yüzden sizin göndereceğiniz bir paylaşım ciddi boyutlara sahip olacaktır.

Örneğin bir Apple cihazınızdan çekeceğiniz fotoğraf 2-3 mb boyutlara sahip olabilir. Bunun Instagram’a aktarılmasından sonra görselin boyutu ise en fazla 1 mb’a kadar düşebilir. Kısacası en iyi ihtimalle 100 fotoğraf gördüğünüzde 100 mb internetiniz gider.

Instagram Veri Kullanımı Nasıl Azaltılır?

Mobil veri kullanan üyeleri için güzel bir imkan ortaya koyan Instagram, ayarlardan mobil veri azaltma seçeneğini sunmuş. Aşağıdaki aşamaları izlemeniz yeterli:

  • Profilinize tıklayın.
  • Sağ üstteki 3 çizgiye tıklayın.
  • Ayarlar butonuna basın.
  • Hücresel Veri Kullanımı seçeneğine girin.
  • Daha Az Veri Kullan” seçeneğine tıklayarak işlemi tamamlayın.

Instagram Az İnternet Harcama Mümkün mü?

Yukarıdaki işlemleri gerçekleştirmeniz dahilinde az internet harcamanız mümkün. Fakat yapılan araştırmalarda, bazı kullanıcılar tarafından hiçbir değişikliğin olmadığı belirtiliyor. Tabi burada aktif olarak uygulamanın kullanımını da düşünmemiz gerek. Fakat resmi açıklamalar gösteriyor ki daha az veri kullan seçeneği %30 civarında bir instagram internet tasarrufu ortaya çıkarmış.

Etiketler: ,
Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir