Her gün milyonlarca gönderinin atıldığı Instagram’da kullanıcılar bulundukları ülkeleri veya şehirleri etiketleyerek nerede olduklarını takipçilerine aktarmaya çalışmakta. Biz de sizler için instagramda en çok etiketlenen şehirler ve ülkeleri derledik ve 10 maddeden oluşan bir liste hazırladık. Bu veriler Instagram’da etiket arama kısmından elde edilen verilerdir.

En Çok Etiketlenen Şehirler ve Ülkeleri

10. Barcelona, İspanya
9. İstanbul, Türkiye
8. Jakarta, Endonezya
7. St. Petersburg, Rusya
6. Los Angeles, ABD
5. Paris, Fransa
4. Sao Paulo, Brezilya
3. Londra, İngiltere
2. Moskova, Rusya
1. New York (Big Apple), ABD

Liste Yorumu

İlk sırada yer alan New York’un neden listede böyle bir sırada olduğu aslında mechul. Diğer şehirlere göre bir nebze daha az nüfusu olmasına rağmen sosyal medya kullanım oranının çok ciddi değerlerde olması ve iş seyahati – tatil gibi sebeplerden dolayı çok fazla turisti ağırlamasından dolayı her gün milyonlarca kişi New York’ta fotoğraf çekip Instagram’a koymaktadır.

İkinci sırada bulunan Moskova ise Rusya’nın en önemli şehirlerinden birisi ve Ruslar sosyal medyaya çok önem gösteriyorlar. Ayrıca ucuz olması, tarihi kültürünün çok yüksek seviyede olmasından dolayı da ciddi oranda turiste de sahip. Londra ve Paris gibi şehirler ise herkesin hayatı boyunca en az bir kere görmesi gereken şehirlerden.

Sao Paulo, Brezilya’nın en kalabalık şehirlerinden birisi. Brezilya, ülkenin gelişmişlik seviyesi bakımından sıkıntılı zamanlar yaşasa da vatandaşların instagram gibi sosyal ağlara bağlılıkları çok yüksek. Aynı Jakarta’da olduğu gibi. Listenin 9. sırasında ise ülkemizden İstanbul yer almakta.

İstanbul, hem nüfus yoğunluğu hem de yerel – global ziyaretçi sayısı ile böylesine bir listede kendine yer bulmak zorundaydı. Hatta bazılarına göre sırası daha yukarılarda 4-5. sırada bulunmalı.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir