Ticari Elektronik İleti, tüzel ya da gerçek kişilerin ürün ve hizmet tanıtımları için telefon, E-posta ve çağrı merkezleri aracılığıyla yaptıkları iletişimlere denilmektedir. Bu kapsamda İYS ya da Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi, hizmet sağlayıcılarına bu özellikleri vermektedir.

  • Alıcı kişilerden kısa mesaj, arama ve E-posta aracılığı ile ticari elektronik ileti gönderebilmek için alınmış olunan izinleri saklamak ve yönetmek.
  • Alıcı kişilerde verdikleri izinleri görerek reddedebilme, şikâyet edebilme ve izinleri yönetebilme
  • Kamusal olarak ileti şikâyetlerini ve buna neden olan ileti iznini görme
  • WEB sitesi aracılığı ile SMS numarası ya da çağrı merkezi sayesinde hizmet sunma

Hazırlanmış olan bu sistem, ulusal kapsamda bir sistem olup, güvenlik açısından da bir standarda sahiptir. Hizmet sağlayıcıları, kanunların çerçevesi altında arama ve SMS gönderme gibi ticari iletişim kurma kanallarını, gerçek veya tüzel kişiler ile kontrol etmekte, gönderilen iletileri düzenlemekte ve göndermektedir. Burada İYS kaydını yaptırmak, ticari elektronik ileti gönderiminde bulunmak isteyen gerçek ya da tüzel kişiler tarafından isteğe bağlıdır. Bilinmesi gereken nokta ise, İYS kaydı olmayan alıcılara ileti gönderilemeyeceği ve İleti Yönetim Sistemine kaydedilmeyen onayların da geçersiz sayılacağı olmaktadır.

İYS Onayı Nasıl Alınır ve Gerekli Belgeler Nelerdir?

Bu sistemden yararlanabilmek isteyen gerçek ya da tüzel kişiler, başvuru yaparak gerekli belgeleri de yüklemiş ve böylece onay da almış olmalıdır. Onay almak, belgelerin yüklenmesine bağlı ol. Burada hizmet sağlayıcının, ileti yönetim sistemine aktarımı sağlanmış,               gerçek ya da tüzel kişi fark etmeksizin MERSİS numarası da alınmış olmalıdır. Bundan sonra gerek duyulan belgeler şöyledir.

  • Hizmet sağlayıcı MERSİS numarası ile ileti yaptığı markaların tescil belgeleri. İYS Temel Hizmetler Kullanım Taahhütnamesi.
  • İmza yetkilisinin T.C. Kimlik Numarası, cep telefonu ve kurum mail adresi
  • Eğer müştereken temsile yetki varsa, bir yetkilinin daha ilk yetkilinin imza attığı belgeyi imzalaması.
  • Marka bazında, mevcut ve onaylı, kayıtlı elektronik iletişim adresi sayıları.

Bu belgelerin yüklenmesinden sonra, kontrolü sağlanmaktadır. Gerekli inceleme ardından hesabınızın kullanıma açılması yapılmaktadır.

Kaynaklar;

https://www.arge24.com.tr/

https://www.arge24.com.tr/iys-nedir/15

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir