Google arama motoru optimizasyon çalışması, web sitenizin belirlediğiniz anahtar kelimelerde üst sıralara çıkmanızı sağlamaktadır. Seo çalışması google arama motoru algoritması dikkate alınarak bilir kişiler tarafından yapılmalıdır. Sizin seo optimizasyonu yaptığınız gibi rakiplerinizin’de yaptığını göz önünde bulundurun.

Seo’nun genel amacı arama motorlarında üst sıralarda yer almaktır. Sadece üst sıralarda yer almak yeterli olmuyor üst sıralarda kalıcı olmak gerekiyor. Eğer üst sıralara geldiyseniz benim SEO ile işim bitti deyip kenara bırakmayın. Asıl çalışma üst sıralara geldiğinizde başlamaktadır. Her işte olduğu gibi google üzerindede kalıcı olmak için fazla efor sarfetmelisiniz. İşte kalıcı seo dediğimiz bölüm burda devreye girmektedir.

Kalıcı SEO Nedir?

Kalıcı SEO Nedir; Belirli kelimelerde arama motorlarında üst sıraya geldiğiniz zaman üst sıralarda kayıp yaşamanızı engellemek amacıyla yapılmaktadır. Sadece belirli kelimelerde değil yeni kelimelerde’de istediğiniz sırayı elde etmenizdir. Kısaca yaptığınız çalışmalar hem elde ettiğiniz başarıyı korumak amaçlı hemde yeni kelimelerde üst sıralara gelmenizi sağlayacaktır.

SEO çalışmaları bireysel ve profesyonel olarak 2’ye ayırlmaktadır. Ancak kalıcı seo düşünüldüğü kadar kolay değildir. Başarıya odaklı web sitelerinin elde ettikleri başarıyı kalıcı hale getirmesi gerekmektedir. Kalıcı olarak arama motorları üzerine yapılan seo çalışması BEYAZ ŞAPKA SEO olarak adlandırılmaktadır.

Kalıcı SEO yapılandırması belirli hedefler üzerinden yürütülür. Unutmayın web sitenize seo çalışması yaptıktan sonra bitti deyip kenara çekilmeyen seo çalışması sabır gerektiren bir iştir.

Kalıcı SEO Çalışmasının Temelleri Nelerdir?

Kalıcı SEO düşünüldüğü kadar kolay değildir SEO işlemleri yaparken bazı sorumlulukları almalısınız. Bu sorumlulukları almassanız eğer üst sıralarda kalıcı olmanız pek mümkün değildir.

Google Webmaster Blog

Google arama motoru üzerinde tecrübeler çok önemlidir. SEO çalışması yapacak bireysel veya profesyonel kişi sürekli google webmaster blogunu takip etmelidir. Sebebi ise google yaptığı güncellemelerden ve verdiği tiyolardan haberdar olmaktır. Buda bir seo işiyle uğraşan kişi için nimettir google webmaster blogundan aldığı taktikleri hemen sitesinde uygulamalıdır.

Google Twitter Hesap Takibi

Google Twitter hesabı seo işiyle uğraşanların olmazsa olmazı diyebiliriz. Google milyonlarca web sitesini barındırdığı için algoritmasını sürekli değiştirmektedir. Yapılan değişiklikler genel olarak ilk twitter üzerinden paylaşılmaktadır. Banane ya deyip geçmeyin google twitter hesabını mutlaka takibe alın. Bu hesabı takip ettiğinizde rakiplerinizden önce gerekli güncelleştirmeleri web sitenizde uygulama şansına sahip olursunuz.

Liste İçerik

Kalıcı SEO çalışmasında liste içerik ayrı bir önem taşımaktadır. Genel olarak kullanıcılar liste içeriğe daha fazla ilgi göstediği görülmektedir. Bu listelerde sadece yapıya uygun yapılmalıdır. Liste içeriklerin bize sağladığı diğer bir avantaj ise gelişmeye ve geliştirilmeye açıktır. Böyle bir içerik varken tabiki bunu web sitenizde kullanıp üst sıralarda yer edinebilirsiniz.

Rakiplerin Takip Edilmesi

Yazımızın başında vurguladığımız gibi rakiplerinizde sizin gibi seo çalışması yapacaktır. Kendi çalışmalarınıza özen gösterirken rakip analizini yapmayı gözden kaçırmayın. Rakiplerinizin yaptığı hamleye göre sizlerde hamle yapmalısınız. Rakiplerinizin size yaklaştığını görünce acil bir plan üretip bu durumun önüne geçmelisiniz.

İçeriklerin Geliştirilmesi

Ülkemizde en sık görülen hatalardan biri sürekli olarak yeni içerik girilmesidir. Web sitesi sahibi sadece yeni içeriği değil eski içeriğide güncellemeye önem göstermelidir. Sebebi ise google girilen yeni içerikler kadar eski içeriklerin güncellenmesinide göz önünde bulundurur. Bir içerikte üst sıralara geldikten sonra içeriği olduğu gibi bırakmamalı belirli aralıkla güncellemelisiniz bu durum sizin üst sıralarda kalmanıza yardımcı olacak en iyi etkendir. Kısaca içerikleri güncellemek kalıcı SEO için olmazsa olmazdır.

Referans Gösterme

Kalıcı SEO çalışmasının temel hunsurlarından bir taneside içeriklerinizde referanslarınızın bulunmasıdır. Eğer içerik oluştururken bir siteden yardım aldıysanız o siteyi içeriğinizde geçirmekten korkmayın. Böylece çalışmalarınız daha kalıcı hale geleceğinden hiç bir şüpheniz olmasın.

Sıralama Kriterlerine Uyum

Arama motorlarının sıralamayı belirlerken bu işlemi kurallarına göre yapar. Arama motorlarının sıralama kriterlerini takip ederseniz seo çalışmalarınızı bu kurallara göre yapabilirsiniz. SEO çalışmalarınızı bu kurallara göre yaptığınız zaman sıralamada kalıcı bir yer edinebilirsiniz. Tüm makalelerinizde sıralama kritlerini takip etmelisiniz.

Güncel İçerik Paylaşımı

Tüm arama motorları doğal olarak güncek içerik paylaşımı yapan siteleri üst sıralara çıkarmakta. Bu yüzden web sitelenize berlirli aralıkarla güncel içerikler paylaşın. Aklınıza şu gelmesin günde 30 içerik gireyim google’da üst sıralara geçerim unutmayın herşeyin fazlası zarar belirli aralıklarla girin.

Doğru ve Güncel Bilgi Paylaşımı

Kalıcı SEO çalışmalasında önemli olan diğer bir husus içeriğin doğruluk oranıdır. Ziyaretçileriniz makale okurken makalenin ne kadar doğruluk payı varsa başka bir makale okumak istediğinde tekrar sitenizi ziyaret etmek isteyeceğini unutmayın. Arama motorları doğru güncel ve dolgun içeriklere üst sırada yer vermektedir. İçerik paylaşırken içeriğinizin güncel olmasına dikkat etmelisiniz güncel içerikler paylaşarak her zaman kullanıcılara ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medya Paylaşımları

Web sitenizin kalıcı olmasını istiyorsanız ziyaretçilerinizin sitenizdeki içerikleri sosyal medyada paylaşmasını sağlayın. Unutmayın sosyal medya ziyaretçi çekilecek en iyi platformlardan biridir. Sosyal medyada paylaşılma süreniz ne kadar fazla olursa üst sıralara girmeniz veya üst sıralardaysanız orda kalıcı olmanızı sağlayacak unusurlardandır.

Kalıcı SEO Hizmeti Tek Seferlik Mümkün Müdür?

Kalıcı seo hizmeti asla ve asla tek seferlik mümkün değildir. Kalıcı seo sürekli yapılacak ve takip edilecek bir çalışmadır. Sebebi ise

  • Arama motorları sürekli algoritmasını güncellemektedir. Bu yapılan değişikliği sizlerinde anında uygulaması gerekir.
  • Bu süreç içerisinde rakiplerinizde boş durmayacaktır. Rakipleriniz bu duruma özen gösterirken sizin göstermemeniz olmaz.
  • Arama motorları güncel doğru ve dolgun paylaşımları ön planda tutmayı tercih eder.
  • Bilgiler değişken bir yapıya sahiptir. Bilgiler sürekli değişeceği için sizinde bilgilerinizi güncellemeniz gerekecektir.
  • Eğer backlink aldıysanız ve aldığınız sitede sorun cıktıysa buna anında müdahale etmeniz gerekmektedir.
  • Sitenizdeki hataları güncel olarak kontrol etmelisiniz ve oluşan hataları onararak spama düşmeyi engellemelisiniz.
Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir