Yeni namaza başlayanlar veya dini bilgileri yeni öğrenenler için kıble yönü kavramı henüz yeni duyulmuş bir kavram olabilir. Bu yazımızda sizlere hem kelime grubu hakkında bilgi vermek hem de nasıl bulunduğunu aktarmaya çalışmak niyetindeyiz. Kıble yönü nedir? ve Kıble yönü nasıl bulunur? sorularına cevap bulacağız.

Kıble Yönü Ne Anlama Geliyor?

İslamiyetin ortaya çıkması ile birlikte namaz kavramında çok önemli bir detay bulunuyordu. Bu detaya göre namaz kılacak kişi secdesini, yani yönünü kabeye göre belirlemelidir. Kısacası kabeye bakacağı yöne göre namaz kılmak gerekiyordu. İslamiyetin yayılması ile birlikte Mekke’den binlerce kilometre öteye taşınan namaz kılma ibadeti ile birlikte kıble yönü bulma kavramı ortaya çıkmış ve kabeye göre yön tayin edilmesi gerekmiştir.

Bu yazımızda sizlere, kıble yönü nasıl belirlenir, neler yapılması gerekir gibi detayları aktararak namaz kılarken kolaylık sağlamaya çalışacağız. Özellikle tır şoförleri, otobüs şoförleri gibi sürekli seyahat halinde, sürekli farklı konumlarda bulunan kişiler için oldukça önemli bir yazı olacaktır.

Kıble Yönü Nasıl Bulunur?

Bu konuda en kolay yöntem kuşkusuz pusuladan faydalanmaktır. İnternet çeken bir yer ve elinizde pusulanın olması yeterlidir. Aşağıda yer alan aşamaları tek tek uygulayarak bir iki dakikada yön tayini yapabilirsiniz.

  • Kıble bulma servisi olan https://www.kiblebulma.com/ adresine giriş yapın.
  • Konum bölümüne bulunduğunuz konumu yazın. Haritadan da belirleyebilirsiniz.
  • Ekranın sağ tarafında yer alan Pusulamı Bul kısmındaki pusula açılarını inceleyin ve kaç derece olduğuna bakın.
  • Elinizdeki pusulanın kuzeyi itibari ile o derecenin hangi yönü ifade ettiğine bakın.
  • Yön tayininiz tamamlanmıştır.

Çok çok az da olsa pusula bilgisi isteyen bu işlem dışında direkt olarak farklı ve daha kolay bir yöntem maalesef söyleyemiyoruz. Bir iki denemeden sonra çok kolay bir işlem olarak karşınıza çıkacaktır. Aşağıdaki siteden detaylara ulaşabilirsiniz.

Kaynak: https://www.kiblebulma.com

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir