Kodlama bilgisayar yazılım programının ilk aşaması olarak tanımlanmaktadır. Yani internet ortamında bir siteyi oluşturmayı mümkün kılan bir dildir. Kodlama dili yüzlerce farklı şekilde olabilir. Ancak bu kodlamalar öğrenildiğinde kendi yazılım ve uygulamanızı, kendi web sitenizi oluşturmanız da mümkün hale gelmektedir.

Kodlamanın Yararları Neler?

Kodlama eğitimi almak, birçok açıdan fayda sağlıyor. Örneğin çocuk gelişimi açısından zihinsel ve pratik açıdan önemli katkıları sağlamakta.  Yani kodlama bilen kişi bilgisayarlar üzerinden makineli programları da çalıştırma ve istediğini yaptırma yeteneğine sahip oluyor. Daha somut bir sıralama yapılırsa kod yazmayı öğrenen çocuklar için şu faydaları sıralamak mümkün:

  • Analitik düşünmeye yatkınlıkları artar
  • Olay ve durum arasındaki bağlantıları daha kolay görebilir
  • Sorun çözme yeteneği artar
  • Makine çalışma mantığını kavrar.

Eğer çocuğunuza kodlama öğretmek istiyorsanız internet üzerinde yer alan bazı dersleri ona gösterebilirsiniz. İsteğe göre kendiniz de önce basit kodlamayı öğrenebilir, sonra öğretebilirsiniz. Doğrudan kaynaktan öğrenmek daha hızlı sonuç alınmasını sağlayacaktır. Bazı siteler oyunla kodlama öğretebilmektedir.

Programlama Hakkında

Programlama, kodlama ve buna ek birçok faaliyeti de barındıran kapsamlı bir duruma işaret eder. Tasarım, kodlama, test süreçleri de içinde yer alır. Yazılım üretilirken en belirleyici stratejik aşama, analiz, algoritmik çözümler, kurguların geliştirildiği aşamalardır. Birçok kişi programlama konusunda kodlama ile bunu özdeşleştirmektedir. En kolay evre olan bu aşama, bireysel ve küçük ölçekli yazılımlarda hazırlanan uygulamaların yaygın olması nedeniyle bu karmaşaya neden olmaktadır. Klavye başında kodlama yapılması daha yaygın bir uygulama olduğundan programlama gibi düşünülebilmektedir.

 

İçindekiler

Etiketler: ,
Benzer Yazılar

2 Comments

  1. Şimdiye kadar hep hazır sistemler üzerine projelerim olmuştu. Artık kodlama kısmına meraksalmaya başladım. İlk başlarda biraz karmaşık geliyor ama üzerinde çalıştıkça kavrıyorsunuz 🙂

  2. Sabır dikkat gerektiren bir iş öğrendikçe çok büyük yararlarını görüyorsunuz 4 aydır kendi web sitem üzerinde çalışıyorum kodlama ile yaptığım şeylerde eğlenceli hale gelmeye başladı.paylaşımınız için teşekkür ederim emeğinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir