Dijital dönüşüm tüm firmalar için önemli bir gerekliliktir. Satış işlemlerinin belgelendirilmesi amacıyla düzenlenen basılı faturaların dijital hale dönüştürülmesi işlemine e-fatura adı verilmektedir. E-faturaların son tüketiciye gönderilen versiyonları ise E Arşiv fatura olarak isimlendirilir. Bu tür işlemler e ticaret alanında kullanım imkânı sağlayan çeşitli şirketler tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle de hem müşteriler hem de diğer merak edilenler ilgili firmalara ulaşılarak yanıtlanmaktadır. E-fatura başvurusu yapmak için tıklayınız.

Online Başvuru

E-fatura sistemine geçmenin birbirinden farklı yöntem ve teknikleri bulunmaktadır. Bu yöntem ve teknikler arasında Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından özel olarak entegrasyon izni alan kurumların sistemlerini kullanarak geçiş yapmak, bilgi işlem alt yapısı yeterli durumdaysa şirketlerin kendi sistemlerinin GİB sistemine de entegre ederek geçiş yapmak, yine GİB tarafından sunulan çeşitli internet adresleri üzerinden GİB desteği alarak geçiş yapmak gibi yöntemler kullanılabilmektedir.

Mali Mühür Nedir

Mali mühür bilindiği gibi GİB tarafından e-fatura işlemlerinde kullanılması için şart olan bir elektronik mühür sistemidir. Mali mühür sistemi bilindiği gibi TÜBİTAK’a bağlı olarak Kamu Sertifikasyon Merkezi’nin sitesinden başvuru yapılarak ücretinin de ödenmesiyle temin edilebilmektedir.

E Fatura Başvurusu Nasıl Yapılır

E-fatura başvurusu yapmak için https://i-donusum.com.tr/e-fatura-basvuru linkini kullanabilirsiniz.  Ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığı’nın E Fatura portalındaki E-Fatura Canlı Ortam Başvuru Formu doldurularak da gerekli talepler Gelir İdaresi Başkanlığı’na iletilmektedir. Sonuçlar kısa süre içerisinde çıkarak, müşterilere dönüş sağlanır.

E Fatura Aktivasyonu Nasıl Yapılır

Ticari işletmeler için E-fatura gereksinimi oldukça fazladır. Çünkü faturaların dijital ortamlara taşınmasıyla birlikte şirket sahipleri birçok anlamda tasarruf elde etmeye başlamışlardır. Ticari işlemlerde e-fatura kullanılabilmenin en son adımı, e-fatura aktivasyonudur. Aktivasyon işlemlerinin tamamını başarılı bir şekilde gerçekleştirerek, e-fatura sahibi olabilmek için şirketlerin ya da şahısların i-donusum.com.tr linkini kullanarak işlemlerini gerçekleştirmeleri mümkün hale gelir. Bu yöntemle hem daha kısa sürede hem de daha avantajlı şekilde e-fatura kesebilme yetkisine sahip olunabilmektedir. Bilindiği gibi ürünler için kesilen e-faturalar müşterilerin gözünde güven duygusu oluşturur. Bu da satışların artması ve hedef kitlenin büyümesi için son derece önemli bir gerekliliktir.

E Fatura Kullanmanın Avantajları

E-fatura kullanmanın birbirinden farklı avantajları bulunur. Öyle ki bilinen en büyük faydası ise şirketlerin hedef kitlesini büyütme imkânı elde etmesi, daha kurumsal bir imaj çizmesi ve daha aktif işlem yürütebilmesidir denilebilir. Bunların dışında ise;

  • Fatura çıktıları kolayca alınabilir. Faturalar sistemde kayıtlı olduğu için asla kaybolmaz. Üstelik kâğıt masrafının da tamamen ortadan kaldırılmasını sağlar.
  • Faturalandırma esnasında gereken iş yükünü en aza indirger. Kullanımı daha basit ve pratiktir.
  • Fatura hazırlama sürecinde dakikalarca düşünmeye gerek kalmaz. Zamandan tasarruf edilmesi için büyük bir gerekliliktir.
  • Binlerce kâğıt faturadan kurtulmayı sağlar. Böylece şirket depolarında da ekstra olarak yer açılmış olacaktır.
  • Şirket bütçelerine önemli oranda katkısı vardır. Ayrıca doğayı korumanın da bir başka yöntemidir. Kâğıt faturalama olmadığından, ağaç kesimine de engel olunmuş olur.
  • Geçmişe yönelik aramalarda zaman kaybı yaşatmaz. Aranılan faturayı dakikalar içerisinde bulmak mümkündür.
  • Şirketlerin fatura bilgileri her zaman güvende olur. Yetkililerden başkası fatura bilgilerini görüntüleyemez.
  • Maliyeti azdır. Ayrıca maliyetlerin Türk lirasının da altına düşerek kuruş hesabı yapmak mümkündür.
  • Noter onayı gibi bir derdi yoktur. Ayrıca gereksiz masrafı da ortadan kaldırır.

E-fatura sistemi kâğıt faturalara göre çok daha kullanışlı ve sistematiktir. Bu nedenle yoğunlukla tercih edilir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir