Şifrelenmiş ve dijital sanal para birimleri olarak ifade edilen kripto paralar 2008 yılında merkeziyetsiz kripto para olan Bitcoin’in piyasaya sürülmesiyle tam manasıyla kullanılır hale gelmiştir. Satoshi Nakamoto tarafından hayata geçirildiği bilinen Bitcoin, en çok kullanılan kripto para olarak görülmektedir.

Geleneksel parayla kıyaslandığında kripto paralar standart ödeme ve bankacılık sistemlerinden farklı bir yapıya sahiptir. Kripto para nedir diye araştırdığınızda herhangi bir merkezinin olmadığını ve dünyanın dört bir yanından erişime açık olduğunu görebilirsiniz. Klasik sistemde para transferi için aracı kuruma ihtiyaç duyulurken kripto paralar borsası için böyle bir ihtiyaç olmayıp tüm transferler dijital cüzdanlarla gerçekleşir. Bunu yaparken blockchain teknolojisinden yararlanılır.

En Çok Kullanılan Kripto Paralar Nelerdir?

Kripto para nedir ve en çok kullanılan kripto paralar nelerdir diye baktığınızda çok sayıda sanal paranın olduğunu öğrenebilirsiniz. Piyasaya çıktığı günden bu yana en çok kullanılan kripto para özelliğine sahip olan Bitcoin’i Ethereum takip eder. Kripto para dünyasını geliştiricilere açıp yeni yatırımlar yapmaya imkan veren Ethereum gelişmiş altyapıya sahiptir. Bunların yanı sıra zaman ilerledikçe piyasada sabit kripto paralar da çıkmış olup bunlar stable coin olarak isimlendirilir. Bunun en iyi örnekleri arasında dolara sabitlenmiş olan Tether ve TrueUSD coinler yer alır.

Genel olarak kripto para çeşitleri arasında ripple (XRP), Litecoin (LTC), binance coin (BNB), Cardano (ADA), Chainlink, Polkadot (DOT), Stellar (XLM), Monero (XMR) ve Bitcoin Cash (BCH) gibi sanal paralar bulunur. Her biri farklı özelliklere sahip olan bu kripto paralar için üretim dağıtık haldeki sistem aracılığıyla gerçekleştirilir.

Kripto Paralar Nasıl Alınır ve Satılır?

Kripto paralar nedir ve nasıl alınır satılır gibi soruların yanıtları sayesinde coin işlemlerini daha avantajlı hale getirebilirsiniz. Kripto para işlemleri için madencilik ve kripto para borsası olmak üzere 2 farklı sistem kullanılır. Madencilik sisteminde matematiksel kriptografik şifreler çözülür ve ödül olarak kripto para kazanılır. Fakat bu üretim şekli her coin için geçerli değildir. Daha basit bir şekilde işlem yapabilmek için işlem hacmi yüksek olan yerli ya da yabancı kripto para borsalarında hesap açılarak cüzdan oluşturulur. Hesaba nakit transfer edildikten sonra alım satım yapılabilir.

Örneğin ripple yani XRP satın almak istediğinizde öncelikle güvenilir, kolay ve işlem hacmi yüksek olan Bitlo platformunu kullanabilirsiniz. Kayıt aşamasını geçtikten sonra kolay alış/satış sekmesine gelerek bu kısımdan XRP coini seçip işlem yapabilirsiniz. Tüm alım satımlarda dikkat etmeniz gereken şey ise kripto paranın son işlem değerinin dikkate alındığıdır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir