Kulaklık alırken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.  İyi ses duymak ve dinlenilen şeyden daha fazla keyif almak için buna önem verilmesi gerekir.

Yer Kaplama Şekline Göre Seçim Yapın

Taşıma alanı açısından eğer küçük çantalar kullanıyorsanız kulak içi kulaklıklar ideal olacaktır. Ancak sabit masa üstü ya da dizüstü bilgisayarınız varsa bu halde daha büyük görünümlü kulak üstü kulaklık alabilirsiniz.

Çok Para Vermeden de Kaliteli Kulaklıklar Alabilirsiniz

Kulaklık alırken sadece çok pahalı olanların iyi ses kalitesine sahip olduğu yanılgısına kapılmayın.  Kulaklıkların fiyatları donanım açısından da değerlendirilerek belirlenmektedir. Yani ortalama 50-100 lira arasında gayet iyi ses çıkaran kulaklıklar alabilirsiniz. Daha profesyonel bir kulaklık isteyenler için 240 lira ve 1500-2000 liraya varan çeşitler bulunabilmektedir.

Kulaklıkta Ses İzolasyonu

En önemli seçim şartlarından biri kulaklıkta ses izolasyonu yani dışarı sesin çıkıp çıkmamasıdır.  Yani kulaklık dışarıdan gelen sesi size duyurmamalı ve içerideki yüksek sesi de dışarı vermemelidir.

Frekans Aralığına Dikkat

Kulaklıklarda frekans aralığı ne kadar geniş olursa bu kadar ses çeşidi duyabilirsiniz. İdeal frekans aralığı 10 hz ve 25,000 hz olarak bilinmektedir.

Test Etmeden Almayın

Elektronik cihazlarda, kaliteli olanlarda bile bozuk çıkma riski vardır. Bu nedenle mutlaka test ederek seçiminizi yapın. Ayrıca farklı seçeneklere bakmak satın alınan üründen pişman olmamanızı da sağlar.

Ne Kadar Süre Kullanabileceğinizi Değerlendirin

Kulaklıklarda uzun süre kullanım açısından fiyatla paralel bir durum söz konusudur.  Ne kadar pahalıysa uzun süre kullanımı da artar. Ancak istisnalar da olabilecektir.

 

Etiketler: ,
Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir