Web hosting konusunda ön plana çıkan iki farklı altyapıdan bahsedeceğiz bugün. Birincisi, direkt olarak sunucu işletim sistemlerinden biri olan Linux, diğeri ise sunucu yönetim paneli olan cPanel. Bireysel, kurumsal veya daha geniş çaplı projelerde tercih etmek istediğiniz zaman genelde yolunuz linux ve cPanel’den geçer. Peki çok fazla tercih edilmelerinin sebebi nedir? Şimdi lafı uzatmadan linux web hosting ve ardından cpanel hosting kavramlarına değinelim.

Linux Web Hosting Nedir?

Barındırma amaçlı kullandığımız sunucular temel anlamda iki işletim sistemi üzerine kurgulanmaktadır. Bunlar: Linux ve Windows. Linux açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olmakla beraber Centos gibi pek çok alt işletim sistemi ile de karşımıza çıkabilmektedir. Windows ise direkt Microsoft tarafından geliştirilen server uyumlu işletim sistemlerini sunmaktadır.

Sunucu işletim sistemi Linux olan web hosting hizmetlerine Linux Web Hosting denilmektedir. Son yıllarda hibrid sistemler çıksa da şu an için kabul etmemiz gereken tanım tam olarak budur. Evlerimizde Apple ürünleri dışında herhangi bir bilgisayar olduğunda %99 ihtimalle windows kullanıyoruz. Fakat sunucu tarafında ise neden Linux daha fazla ön plana çıkmaktadır?

Linux Web Hosting Neden Tercih Edilir?

Linux hosting tercih edilmesinin bu derece fazla olmasındaki temel sebep Windows’un performans gösterdiği yazılım dilleri, teknolojiler ile Linux’un farklı olmasıdır. Windows güvenliğin daha ön planda olduğu ve genelde dot net (.NET) kullanılarak oluşturulan yazılımların kullanıldığı sunuculardır. Tabi Windows üzerinde de PHP gibi pek çok yazılım dilini kullanabiliyoruz fakat performans odaklı baktığımızda PHP ve bunun dışında pek çok yazılım dili en iyi performansını Linux’ta göstermektedir.

Ayrıca WordPress, Opencart, Magento gibi CMS ‘lerin php tabanlı olmasından ve günümüzde bu CMS’lerin çok fazla kullanılmasından dolay Linux hostinglere olan ilgi oldukça fazladır.

cPanel Hosting Nedir?

İkinci konu başlığımız ise cPanel. Sunucuların yönetimleri özellikle root yani SSH üzerinden oldukça karmaşık şekilde gerçekleşir. Yeterli kodlama ve SSH kullanım bilgisine sahip olmayan kişilerin hosting yönetmesi neredeyse imkansızdır. cPanel ise burada devreye girerek tek bir sunucu bilgisine sahip olmadan, yazılım bilmeden rahatlıkla hostinginizi yönetebilmenizi sağlamaktadır.

cPanel bir sunucu yönetim sistemidir. VDS’lerden resellerlara; mail hostinglerden web hostinglere kadar pek çok konuda yanımızda olmaktadır. Dünyada en çok kullanılan servislerin başında gelen cPanel hosting, her geçen gün fiyat politikalarını değiştirse de popüleritesi daima sabit kalmaktadır.

cPanel Hosting Neden Tercih Edilir?

cPanel’i rakiplerinden ayıran en önemli özellik kuşkusuz stabil olması ve arayüzünün, imkanlarının oldukça kolay öğrenilmesidir. Hiç cPanel kullanmayan bir kişi yarım saatlik videolar izleyerek yönetim panelinde yapılabilecek her şey konusunda bilgi sahibi olabilir.

Sizi yarı yolda bırakmayan bir sunucu yönetim paneli olan cPanel’e her geçen gün yeni rakipler eklense de piyasada tekel olduğunu bizlere gösteriyor.

En Ucuz Linux cPanel Hosting Nereden Alınır?

Bu bilgiler ışığında Linux işletim sistemli ve cPanel entegreli bir web hosting nereden en uygun fiyata satın alınır? Sizler için yaptığımız araştırma neticesinde web hosting konusunda en uygun fiyatları Hosting Dünyam firmasında bulduk. İlgili firma üzerinde yaptığımız testler ile ping sürelerinden, yanıt verme sürelerine kadar pek çok konuda testi başarıya geçtik.

Aylık 4 TL’den başlayan web hosting fiyatları, talep ettiğiniz performans özelliklerine göre değişiklik gösterse de genel olarak piyasanın altında kalmaktadır. Teknik destek ve iletişim konusunda muazzam bir altyapıya sahip olmasına rağmen böylesine düşük fiyatları müşterilerine sunma başarısını yakalamaktalar.

Almanya ve Türkiye lokasyon sunucuları üzerinden faaliyet gösteren Hosting Dünyam’ı hemen ziyaret edin! Hizmet ve fiyatlar hakkında detaylı bilgiye ulaşın.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir