MacOS’a yakın zamanda gelen ve büyük sosyal ağların desteklediği dark mode seçeneği ile özellikle gece karanlığında bilgisayar karşısında olanların gözlerine verilen zarar minimuma iniyor. Yıllardır hayatımızda olan fakat sitelerin sadece bir kısmının seçenek olarak sunduğu ya da eklentiler ile uygulayabildiğimiz karanlık mod için direkt olarak MacOS tarafından fonksiyon yayınlandı.

MacOS Majove sürümü kullananlar için bu özelliğin aktifleştirilmesi ve kullanılması ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağız. Öncelikle, youtube – facebook – twitter gibi sosyal ağlar üzerinde direkt olarak kullanıcıya bir seçenek sunulmakta. Fakat bunu otomatik hale getirmek ve özellikle diğer siteler açısından kullanılması adına MacOS Majove Karanlık mod aktifleştirme işlemi yapmanız gerekebilir.Yapacağınız işlem ile birlikte tek bir ayar üzerinden tüm düzenlenebilir sitelerde etkiyi görebilirsiniz.

Windows için ise “Gece Işığı” ile bunun önüne geçilmeye çalışılsa da tam olarak işlevini gerçekleştirmiyor diyebiliriz. Peki MacOS Majove dark mode kullanma işlemi için ne yapmak gerekiyor ? İlk olarak ekranınızın sol üstünde bulunan Apple simgesine tıklayın ve Sistem Tercihleri (System Preferences) seçeneğine basın. Açılan pencereden Genel (General) menüsüne basın. Appearance kısmından Karanlık Mod seçeneğine tıklayarak işlemi tamamlayın.

Eğer yapılan değişiklikten memnun kalmadıysanız veya anlık olarak kullanmayı düşünmüyorsanız, yine aynı aşamaları kaydederek default modea geçiş yapabilirsiniz. Fakat, yapılan araştırmalar doğrultusunda bilgisayarları özellikle gece kullanacaksanız dark seçenekte kullanmanız göz sağlığınıza büyük etki etmektedir.

Etiketler: ,
Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir