Başkan Trump aniden geçen hafta Amerika Birleşik Devletleri’nde TikTok’u yasaklamayı planladığını açıkladığında, cehennem patlak verdi. Hayranlarıyla görüşmelerinin kesileceğinden korkan TikTok kullanıcıları veda videoları yayınlamaya başladı ve markalar, hükümetin tepkisinden korkarak platformdan geri çekilmeye başladı.

Microsoft tarafından bildirildiğine göre köpek, zamanında yapılan bir satın alma sayesinde uygulamanın baltalardan kurtulacağı görülüyor. Şirket Pazar günü, eğer bir anlaşma olursa, köpek köpekleri Amerikan kullanıcıları hakkındaki tüm özel verileri Amerika Birleşik Devletleri’ne aktaracağına ve köpekleri burada tutacağına söz verdi. Microsoft ayrıca TikTok’un Avustralya, Yeni Zelanda ve Kanada’daki operasyonlarından da sorumlu olacaktır.

Bunların hepsi bir anahtar soruyu gündeme getiriyor: Bunlardan herhangi biri gerçekte nasıl çalışır? Üç farklı olasılık vardır.

İlerlemenin en bariz yollarından biri, Microsoft’un uygulamanın yalnızca ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’da çalışan ve kullanıcıları diğer sürümlerden etkili bir şekilde uzaklaştıran bir yan ürününü oluşturmasıdır (örneğin, İrlanda ve İngiltere kuruluşları gibi). ).

Uygulama, uygulama mağazalarında hala “TikTok” olarak görünebilir ve aynı şekilde çalışır, Microsoft görünmez bir şekilde bu pazarlarda uygulamanın geliştirilmesini üstlenir. Ancak, kullanıcılar Microsoft’un güvendiği beş ülkeden birinde olduklarında, yalnızca bu yerlerdeki kullanıcıları görebilir veya onlarla etkileşim kurabilirler; Örneğin Birleşik Krallık’taki bir kullanıcı, Birleşik Krallık sürümü ByteDance’ın kontrolü altında kaldığı için Yeni Zelanda kullanıcısının profilini veya içeriğini göremeyebilir.

Bu senaryo, TikTok’un yığınlanmış sürümlerini oluşturacaktır, ancak köpek, doğru verilerin ABD sunucularında saklanmasını ve Çin tarafından barındırılan verilerle asla karışmamasını sağlayacaktır. Bununla birlikte, TikTok’un birbirini göremeyen ayrı dünyaları varsa, köpeğin uygulamanın başarılı olacağını hayal etmek zordur.

Köpek sadece başka bölgelerdeki arkadaşlarını takip edememekle kalmaz, aynı zamanda bir kullanıcı deneyimi kabusu olur: Microsoft’un TikTok’u dünyanın geri kalanıyla aynı özellikleri koruyacak mı yoksa farklı bir yöne mi gidecek? Şirketler aynı uygulama üzerinde ayrı ayrı nasıl çalışır? Kullanıcılara TikTok’un bu sürümünde bulunmayan birini aradıkları söylenir mi?

Bütün bunlar söylendi, bu sonuç emsalsiz değil: Zaten sadece Çin’de, 400 milyondan fazla aktif kullanıcıyı güvence altına alan Douyin adlı ayrı bir TikTok sürümü var.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir