ERP, Enterprise Resource Planning yani kurumsal kaynak planlaması anlamına gelmektedir. Tam olarak açıklamak gerekirse ERP yazılımı, işletmelerde mal ve hizmet üretimi için gereken iş gücü, makine, malzeme gibi kaynakların verimli bir şekilde kullanılmasını sağlayan bütünleşik yönetim sistemlerine verilen genel addır. Açıklamadan da anlaşılacağı üzere ERP yazılımları işletmeler için oldukça geniş bir yelpazede çalışmaktadır. Fakat günümüzde firmaların, neden ERP yazılımlarına ihtiyacı olduğu tartışılmaktadır. Bu soruya şu şekilde cevap verebiliriz:

ERP programları işletmeniz içindeki farklı departmanların ortaklaşa veri paylaşımı yapmasını sağlayarak; raporlama ve süreç analizini kolaylaştırır, zamanınızdan ve bütçenizden tasarruf etmenizi sağlar, veri iletişimi ve senkronizasyonu ile süreç kontrolünü kolaylaştırır.

İşletmeniz için gerekli analizleri yaparak çalışan verimliliğini ve dolayısıyla müşteri memnuniyetini arttırır.

Üretiminizi planlayarak kaynak yönetimini kolaylaştırır.

Envarterinizi anlık olarak izleme olanağı sunarak, veri kaybı ve hatalı veri girişlerini engeller.

Ayrıca işletmenizin ürün verdiği ya da hizmet sunduğu sektöre göre uygun modülleri olan bir ERP sistemi seçerseniz, tahmin edebileceğinizden çok daha fazla fayda sağlamaktadır.

Bu saydığımız nedenler dışında, neden ERP yazılımı kullanmalısınız sorusuna daha birçok cevap verilebilir. Ancak bu saydığımız avantajları doğru bir ERP yazılımı kullandığınız takdirde elde edebilirsiniz. Son derece önemli olan, hangi ERP yazılımı kullanılmalı sorusunu ayrı bir başlıkta inceleyeceğiz.

Hangi ERP Yazılımı Kullanılmalı?

Günümüzde çeşitli büyüklükteki firmalar farklı ERP yazılımları kullanmaktadır. Firmaların ürün verdiği ya da hizmet sunduğu sektöre göre ERP programından, farklı ERP modülleri beklemektedir.

Tercih edeceğiniz ERP yazılımı, genel muhasebe ve cari takibi gibi temel ERP modülleri yanında sektörünüze uygun olarak ileri seviye ERP modüllerini de size sunmalıdır. Bunlara ek olarak ERP yazılımınız sizlere müşteri memnuniyetini arttırmaya yönelik tamamlayıcı ERP modülleri sunması oldukça işinize yarayacaktır.

Örneğin tekstil üzerine işlem yapan bir firma ERP yazılımından, sipariş alırken hangi ürünün hangi renk ve bedeninden ne kadar üretileceği gibi sorulara hızlı cevap vermesini bekler. Fakat E-ticaret sektöründe olan bir firma ise ERP sisteminden ürün, stok ve fiyat yönetimi gibi parametrelere cevap vermesini beklemektedir. Bu yüzden ERP yazılımınızı tercih ederken ihtiyacınız olan modülleri karşılayıp karşılamadığını dikkat etmelisiniz.

Bilişim ERP

BilişimERP, sektör bazlı çözümler üreterek işinizde kolay yönetim ve takip fırsatı sunuyor. Ayrıca büyük ve orta ölçekli kuruluşlar için olduğu kadar küçük işletmelerin de rahatlıkla kullanabileceği bir sistemdir.

BilişimERP, bankacılık, e-ticaret, tekstil, gıda, mobilya ve tarım gibi 28 sektörde; stok yönetimi, satış yönetimi ve üretim yönetimi gibi 12 modülü ile firmanızın sektörüne özel ERP çözümleri sağlamaktadır. BilişimERP bu özelliği sayesinde firmanızın alanında önde gelenlerden biri olmanız yolunda size desteğini vermektedir. Daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir