Günümüzde küçük ya da büyük farketmeksizin her işletme İnsan Kaynakları Yönetiminde neden bir HR (Human Resources) yazılımı ya da daha çok bilinen adıyla İK (İnsan Kaynakları) kullanmalıdır sorusuna şöyle bir cevap verebiliriz:

İK yazılımı sayesinde insan kaynakları yönetimini en doğru şekilde yapabilirsiniz. İşletmeniz için seçeceğiniz İK programları ile çalışanlarınızın performansını değerlendirerek gerekli müdahaleleri yapabilirsiniz. Bu sayede iyi bir performans yönetimi yapmış olursunuz ve çalışanlarınızdan aldığınız verimi yükseltirsiniz.

İK yazılımları maliyetlerinizi önemli ölçüde azaltır. İşletmenizdeki hizmet ya da ürün için olan süreçlerin tamamını otomize eder ve bu sayede verimlilik artarak, zaman kaybını ciddi derecede düşürür. Bunlara ek olarak İK programları işletmeniz içindeki iletişimin artmasını sağlar. Ayrıca mevzuatın gerekliliklerine uyulmasını sağlar.

Neden İK yazılımı kullanmalısınız sorusunun cevabı olarak daha birçok neden sayabiliriz. Fakat bunları yapmadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli unsur hangi İK yazılımı tercih etmeniz gerektiğidir. Oldukça önemli olan bu unsuru ayrı bir başlık altında incelemekte fayda var.

Hangi İK Yazılımı Tercih Edilmeli?

Yazımızın başında neden İK yazılımı kullanmalısınız sorusuna cevap verdik. Şimdi ise hangi İK yazılımını tercih etmelisiniz, İK yazılımını tercih ederken nelere dikkat etmelisiniz gibi soruların cevaplarını verelim.

Hangi İK yazılımını tercih ettiğinize karar vermeden önce İK yazılımından neler beklediğinizi belirlemelisiniz. Bu sayede piyasadaki İK yazılımları arasından sizin için en uygununu seçebilirsiniz. İhtiyaçlarınız firmanızın ürün ya da hizmet verdiği sektöre göre değişebilmektedir fakat İK yazılımlarında olmazsa olmaz bazı parametreler mevcuttur. Bu parametlere örnekler verecek olursak:

Tercih edeceğiniz İK yazılımı çalışanların verimliliğini arttırmaya yarayan eğitim modülü gibi modülleri bünyesinde barındırmalıdır.

Çalışanınızı daha iyi tanımanıza yarayan kişisel bilgi yönetim modülü ve özlük modülü mutlaka bulunmalıdır.

İşletmenizin gerekli mevzuatlara uyabilmesi için harcırah modülünü kullanabilmelisiniz.

İşe alım ya da kariyer planlama gibi modüller ile çalışan eksiğiniz bulunan pozisyonlara, iş başvurusunda bulunanlar arasından potansiyel olarak en uygununu bulabilmelisiniz.

Ve en önemlisi tercih edeceğiniz İK yazılımı, performans değerlendirme modülü ile işletmenizin her gün üstüne koyarak ilerlemesini sağlamalıdır.

Dediğimiz gibi İK yazılımlarından beklentiniz, hizmet ya ürün sunduğunuz sektöre göre değişebilir ancak bu saydıklarımız olmazsa olmaz diyebiliriz. Bu noktada size sunduğumuz hizmetlerden biri olan BilişimHR ile işletmenizin ihtiyaçlarını geniş modül aralığımız sayesinde tam olarak karşılayabilirsiniz.

Bilişim HR

BilişimHR İK yazılımları  ile her işletmenin kendi işleyişine göre farklı yapılardaki organizasyonları yönetebilme imkanı sunmaktadır. İşletmelere göre değişen iş yapış şekilleri, farklı ödüllendirme sistemleri veya organizasyonun tümü işletmenin kendi işleyiş şekillerine göre değiştirebilir. Bu özelliğiyle BilişimHR esnek bir anlayış sunmaktadır. Ayrıca basit, anlaşılabilir arayüzü ile kullanıcı dostu kullanım kolaylığı sunmaktadır.

BilişimHR geniş modüler altyapısı sayesinde işletmenizin ihtiyaç duyduğu tüm modülleri bünyesinde barındırmaktadır. Bu modüllerin arasında özlük modülü, izin modülü ve bordro modülü gibi temel modüller ile birlikte 12 tane modülü ile işletmeniz için doğru bir seçim olacağından emin olabilirsiniz. BilişimHR 40’dan fazla sektörde 100’den fazla müşterisiyle sektörde adından sıkça söz ettirmektedir.

BilişimHR ve diğer hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir