YKS ‘ye hazırlanan öğrenciler elde edecekleri puanları hesaplamaya şimdiden başladı. Hedeflerini belirlemek ve ona göre bir çalışma programı hazırlamak isteyen adaylar için, diploma puanından alacakları puanın da önemi büyüktür. OBP olarak tanımlanan ve 4 sene boyunca dönem sonlarında elde ettiğiniz diploma notları üzerine işlenen bu sistemde 0.12 ve 0.18 katsayı değerleri bulunuyor. Sizlere OBP hesaplama konusunda 0.12 ile 0.18 katsayı değerlerinin ne anlama geldiğini aktarmak istiyoruz.

OBP 0.12 Katsayısı Nedir?

Ortaöğretim Başarı Puanınızı hesaplarken mevcut ortalama değerinizi 5 ile çarpar ve ardından bir katsayı ile daha çarparak sonucu ele alırsınız. Buradaki katsayı ise 0.12’dir. Tüm öğrenciler, diploma notlarının 5’le çarpımını ayrıca 0.12 katsayısı ile çarparak obp puan hesaplama işlemi yapmalıdır.

OBP 0.18 Katsayısı Nedir?

Aslında tam olarak 0.18 katsayı olarak nitelendirmek doğru olmaz. ÖSYM, ortaöğretim kurumları bakımından teknik eğitim alan öğrencilerin ilgili eğitimleri esasında bölümlere yerleşmelerinde ek puan uygulamasına gider. Örneğin Anadolu Öğretmen Lisesi mezunu iseniz ve öğretmenlik tercih edecekseniz ek puan alırsınız. Belirlenen ek puan oranı ise diploma notunuzun beş katının 0.06 katı şeklindedir.

Hali hazırda tüm öğrencilerin aldığı 0.12 ‘lik katsayı ile birlikte bu tip mezunların aldığı 0.06 katsayısı birleşince toplamda 0.18 ‘le çarpmış oluyorsunuz. Fakat belirttiğimiz gibi aldığınız eğitim ile ilgili bölümler için geçerlidir ve ÖSYM tarafından belirtilen klavuz dahilinde hangi tip lisenin hangi bölümlerde bu ek yerleştirme puanından faydalandığına bakmanız gerekiyor.

OBP Hesaplama

Son olarak OBP hesaplama işleminden bahsetmekte fayda var. TYT – AYT ‘de elde ettiğiniz sonuçlara ek olarak gelen OBP puanı yukarıda da anlattığımız gibi ortalamanızın beş ile çarpımı ile birlikte belirtilen katsayı ile çarpılması sonucunda elde edilen sayıyı ifade eder ve direkt olarak genel puanınıza eklenir. OBP hesaplama için bu linke tıklayabilirsiniz. YKSDestek tarafından hazırlanan online obp puanı hesaplama sistemine yönleneceksiniz.

İçindekiler

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir