Geçtiğimiz sene yaz ayında Fethiye Ölüdeniz’e tatile gittim. Şu ana kadar gittiğim tatil yerleri arasında Marmaris’ten sonra (otel yemekleri çok güzeldi) keyif aldığım en iyi tatil bölgesiydi diyebilirim. Denizinden, aktivitelere kadar neredeyse her konuda benden tam not almayı başardı. Bu yazımda da Fethiye ölüdeniz tatil rehberi oluşturup, yaptıklarımı ve önerdiklerimi aktarmaya çalışacağım.

Ölüdeniz Tavsiye Otelleri

Tatil için gittiğim zaman aktivite ve mekanlara daha fazla bütçe ayırmayı düşündüğüm için sadece kalacak bir yere ihtiyacım vardı ve bu konuda fiyat performans açısından The Green Valley oteli seçtim. Tavsiye oteller listeme de eklediğimi söyleyebilirim çünkü fiyatı hem civara göre oldukça uygun hem de sabah kahvaltısı keyif verici. Gündüz ve akşam vakitlerinde çok fazla otelde durmadığım için aktiviteler hakkında bilgim yok ama dönüşte, müzik eşliğinde oteldekilerin eğlendiğini sohbet ve muhabbetin koyu olduğunu söyleyebilirim. Yani sakin, kafa dinlemek istiyorsanız tercih edebilirsiniz.

Ovacık’ta bulunan bu otel ile deniz arasında yürüme mesafesi yaklaşık 45 dakika filan olabilir. Fakat merak etmeyin 5 – 10 dakikada bir geçen minibüs mevcut ve ölüdenizin neredeyse her bölgesine sizi götürüyor. Ayrıca geç vakitlere kadar da seferler devam ediyor.

Eğer direkt Ölüdeniz’in dibinde bir kalacak yer arıyorsanız, tesis niteliğinde işletmeler de mevcut. Manaspark, Garcia Montana Pine gibi resort niteliğindeki otellerde de kalabilirsiniz fakat bütçenizin büyük bir kısmını buraya vereceğinizi söyleyebilirim. Şahsen ben tavsiye etmiyorum fakat tatile ayırdığınız miktar yüksek seviyelerdeyse, ne kadar gideceğini düşünmüyorsanız tabi ki tercih edebilirsiniz. Fakat tavsiye oteller bakımından bu düzeyde bir işletme bilgim maalesef bulunmuyor.

Ölüdeniz Tatil Mekanları

Sahil bu konuda aslında ihtiyacınızı karşılayacak düzeyde, plajın hemen arkasında sıralanmış onlarca işletme bulunuyor. Canlı müzikler, eğlenceler, gece kulüpleri mevcut. Ben ismen hatırlamıyorum ama minibüslerin son durağının hemen arkasındaki işletme 2-3 katlı ve ferahtı. Fiyatları da çok yüksek seviyelerde değildi. (Haziranın başında gitmiştim belki o yüzdendir.)

Ayrıca minibüs, ölüdenize doğru hareket ederken bir caddeden dönüyor ve o döndüğü cadde işletme zenginliği bakımından bölgenin en iyisi. Orada indiğiniz zaman onlarca alternatifiniz olabilir. İngiliz barları, rock barlar vb. farklı konseptlerde mekanlar, alışveriş mağazaları bulunuyor. Gündüz dahi aktif olduğunu söyleyebilirim.  Tatil mekanları bakımından bu bölgede bir İngiliz barına oturmuştuk ve memnun kalmıştık.

Ölüdeniz Yapılabilecek Aktiviteler

Son olarak bölgede yapılabilecek sayısız aktiviteden, bizim yaptıklarımızı anlatmada. Tatil mekan önerileri olarak da nitelendirebiliriz tabi ki. Plaja gitmek, denize girmek istiyorsanız Blue Lagoon’u tavsiye ederim. Sadece bir kenardan deniz ile birleşmiş, oldukça sakin ve özellikle ailelerin güvenle kullanabileceği bir plaj. Ben sınırlardaki iplerin üstüne oturup 2-3 saat arkadaşlarımla sohbet etmiştim. Fakat bunun dışında çok yakında yer alan Tabiat Parkı Plajı, Kumburnu Plajı tercih edilebilir.

Safari turuna katılmayı unutmayın. Sabahtan akşama kadar keyifli bir gün geçirebileceğiniz safari turunda özellikle yazın başında gidiyorsanız yabancı – yerli oranı eşit olduğundan dolayı bir araç yabancı, bir araç yerli oluyor ve yol boyunca su savaşı yapılıyor. Ardından tarihi birkaç yer gezdiriliyor. Daha sonra kanyona ve vadiye gidiyorsunuz ve özellikle buradaki su çok çok soğuk. Birkaç dakika durabilirseniz mükemmel. Yol boyunca bir alabalık restoranında durup yemek de yiyorsunuz. Dönüşte de bir köy gözlemecisinde oturup çayınızı kahvenizi içebilir, çamur banyosuna katılabilisiniz.

Şu ana kadar anlattıklarım kendi deneyimlerim. Eğer daha fazla bilgi veya diğer bölgeler hakkında detaylara ulaşmak isterseniz tatilmekanim.com adresini incelemenizi öneririm.

Etiketler: ,
Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir