Sohbet etme isteği, her zaman insanın içinde oluşabilecek bir olgudur. Bunun üstesinden gelebilmenin en iyi yolu da çevrenizdeki insanlarla sohbet etmektir. Fakat kimi zaman yanınızda, yakınınızda kimseniz olmaz ve bu durumu yenmek istersiniz. Sohbet odaları işte bu durumda karşınıza çıkmakta ve sizi büyük bir dertten kurtarmakta. Sizlere oyun sohbet odaları ile yarışma chat siteleri başta olmak üzere pek çok spesifik alan üzerinden faaliyet gösteren sohbet sistemlerini aktaracağız.

Oyun Sohbet Odaları Nelerdir?

İnternet üzerinden oyun oynayan kişiler eğer LAN bağlantısı ile yani yan yana oynamıyorlarsa iletişim için 3. parti yazılımlar kullanırlar. Kimi oyunların kendi içinde sesli iletişim özelliği olsa da tam fonksiyonlarıyla kullanmak için bir program veya sistem kullanılır. Oyun sohbet odaları mantığı ile ilerleyen bu sistemlerin dışında bir de direkt konferans konuşması şeklinde faaliyet gösteren Skype gibi uygulamalar da mevcuttur.

TeamSpeak

Oyun içi sohbet konusunda en çok bilinen ve en eskiler arasında yer alan TeamSpeak’te; kanallar ve odalar bulunur. Bir TS sunucusuna bağlanarak ilgili odaya girersiniz ve o odada bulunanlar ile anlık sesli görüşme yapabilirsiniz. Bunun dışında birçok ekstra özelliği de bulunan TeamSpeak’a sahip olabilmeniz için bir sunucu kurmanız veya mevcut bir sunucuya dahil olmanız gerekir. İnternette bu işlem için pek çok yardımcı kaynak mevcuttur.

Discord

Modern dünyanın sesli iletişim kanalı olarak nitelendirebiliriz. Başta oyunlar olmak üzere pek çok durum için kullanılabilen Discord, tamamen ücretsiz olması ve Web sürümüne de sahip olmasından dolayı çokça tercih ediliyor. Sohbet odaları dışında chat siteleri aradığınız zaman da aslında discord sizin işinize yarayacaktır.

Yarışma Chat Siteleri Nelerdir?

İnternette oynanan oyunlar veya yarışmalar dahilinde ortaya çıkan chat sitelerine bu ismi vermekteyiz. Birkaç örnekle açıklayacak olursak, anlık gelişen bir bilgi yarışmasında olduğunuzu varsayın ve altta canlı sohbet kısmı bulunuyor. İşte buradan yapacağınız chatleşme ile aslında yarışma chat sitesine dahil olmuş oluyorsunuz.

Bir zamanlar çok popüler olan Hadi’nin sohbet alanı bunun önemli bir örneği. Diğer taraftan okey masalarındaki yazışmalı iletişimi de chat siteleri konsepti ile bağdaşlaştırabiliriz. Birliktelik değil, sadece sohbet amacı güder.

Yarışma chat sitelerinde amaç oyun odalarındaki gibi insanların birbirlerine yardım etmesi değil, tamamen sohbet etmektir. Böylece hem okeyinizi batağınızı oynarsınız; veya bilgi yarışmasına dahil olursunuz hem de yeni insanlarla tanışıp onlarla keyifli sohbetler ortaya koyabilirsiniz.

Genel Sohbet Odaları

Üçüncü olarak genel sohbet odalarından bahsetmek istiyoruz. Sohbet.club gibi pek çok site bu konuda faaliyet göstermekte olup, genel anlamda insanların birbiri ile iletişim kurmasını hedeflemektedir. Bu iletişim ile birliktelikler, yeni ilişkiler ve keyifli zamanlar da ortaya çıkabilir. Bu tamamen sizin iletişim kurma yeteneğinize bağlı. Sohbet.club, sizleri başka insanlar ile bir araya getirerek diyalog kurmanızı ve sohbet odaları üzerinden sohbet etmenizi sağlıyor. Bu sohbetin seviyesine ve kalitesine ise tamamen siz karar veriyorsunuz.

En önemli özelliklerden birisi de kuşkusuz detaylı bilgi istememesi. Girdiğiniz adreste sadece rumuz belirterek hemen sohbete katılabiliyor ve müsait odalardan size en uygununa, en keyif alacağınıza girebiliyorsunuz.

Sohbet odası veya chat sitesi arıyorsanız, belirttiğim adresi kullanabilirsiniz. Oyun için sohbet odaları bakıyorsanız da Team Speak, Discord veya Skype’tan size en uygununu seçebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir