Ticarette süreklilik ve kontrol çok önemlidir. Alıcı için de satıcı için de yapılan ticaretin kontrol altında tutulması için pek çok detay bulunur. Uzun yıllardan beri hayatımızda bulunan ve ürün satışının neredeyse her safhasında kullanılan barkod sistemi de bu konuda işletmelere yardımcı olan önemli bir yapıdır. Sizlere barkod sistemi hakkında bilgi verirken bu sistemin işletmelere olan katkılarından da bahsetmek istiyoruz.

Barkod Nedir?

Var olan bir ürün çeşidinin kontrol altına alınması için ona tanımlanan bir değer olarak nitelendirebiliriz. Her ürünün bir barkod numarası olmak zorundadır. Bu konuda resmi merciler tarafından kayıt işlemi yapılır.

Örnek vermek gerekirse; bir tarak ürettiniz veya fason firma aracılığı ile ürettirdiniz. Oluşturmuş olduğunuz bu ürünün toplamda 3 çeşidi olduğunu varsayalım. Her bir çeşit aslında kendi başına spesifik bir ürünü temsil eder ve bu yüzden her çeşit için ayrı ayrı barkod numarası alınması gerekir. Alınan bu barkod numarasının kaydı tutulmalı ve farklı ürünler ile çakışmaması sağlanmalıdır. Böylece, sizin ürününüzü ismi, cismi, özellikleri ile değil size tahsis edilen barkod numarası ile tanıyacaklar ve beraberinde barkod programı kullanan tüm işletmeler, ürününüzü rahatlıkla kontrol edebilecek.

Barkod Sistemi Nedir?

İkinci bir husus ise barkod sistemidir. İçeriğimizin ana konusu olan barkod sistemi ise, bir ürünün kontrolünü sağlamak için işletmelerin kullandığı sistemler olarak nitelendirilebilir. Bunu hali hazırda var olan barkodlu ürünler için değil, işletmeniz nezdinde uygulayacağınız ve sadece içeride kalacak ürün ve işlemler için kendi ürettiğiniz barkodlar ile de sağlayabilirsiniz.

Barkod sisteminin kullanılmadığını varsaydığımızda pek çok konuda ekstra mesai harcamak zorunda kalabilirsiniz. Örneğin, bir bakkala gidiyorsunuz ve kraker alıyorsunuz. Bakkal o krakerin satış fiyatını aklında tutmak zorunda. Fakat barkod sistemi kullanarak, arkaplanda ürününü ve fiyatını kaydetse barkodu okutarak fiyatının ne kadar olduğunu daha kolay şekilde öğrenebilir. Büyük zincir marketlerde olduğu gibi.

Barkod Sisteminin İşletmelere Katkıları Nelerdir?

Bir ürünün üretiminden satışına kadar neredeyse tüm safhalarda barkod sistemleri kullanılabilir. Bu açıdan işletmelere katkılarını bilmek önem arz eder. Sizlere, genel anlamda barkod sistemi faydalarını maddeler halinde aktarmaya çalıştık.

İşletme Verimliliğini Arttırır!

Bir işletmenin verimliliğini arttırmasının en önemli yolu, zaman maliyetini düşürmektir. Barkod sistemleri de bu konuda büyük işlevlere sahip yapılardır. İşletmenizin sunduğu ürün yelpazesini bu sistemler ile kontrol altına almanız dahilinde, birimleriniz arasındaki verimler de artacaktır. Böylece, ekstra uygulamanız gereken mesaiyi farklı işlere ve projelere aktarabilirsiniz.

İşletme Üretkenliğini Arttırır!

İşletmeler için ikinci önemli katkı ise üretkenliktir. Bir üretici için üretkenlik ürünün ortaya çıkmasına kadar geçen süre iken satış aşamasında bu, ürünün kullanıcıya ulaşmasına kadar geçen süreci temsil eder. Yine bakkal üzerinden gidecek olursak; kullanılan barkod sistemi üzerinden ürünlerin stok durumları kontrol edilebilir ve böylelikle stok azaldığında yeni siparişler vererek üretkenliği arttırır ve müşterinize sürekli olarak ürünü satabilirsiniz.

Ürün Kontrolünün İlk Aşamasıdır!

Mağazalar ve depolar gibi yerlerde ürünlerin kontrolünün salğanması için kaydının alınması gerekir. Bu kayıt işlemi ise barkod sistemi ile yapılmaktadır. Eğer, böyle bir sistem kullanmıyorsa ürün kontrolünüzü yapmanız ve mevcut ürünleriniz hakkında detaylı bilgiye sahip olmanız mümkün değildir. 3. Parti yazılımlar ile birlikte kullanabileceğiniz barkodlu satış yapısı ile tam bir mekanizma oluşturabilir ve iş yönetiminizi daha iyi şekilde planlayabilirsiniz.

Yukarıdaki üç temel kazanımın dışında pek çok alt başlıktan bahsedebiliriz fakat barkod sistemleri açısından bu temel faydaları bilmek, sistemi anlamak için oldukça önemlidir. Eğer sizde barkodlu satış yapmak için barkod yazılımı arıyorsanız Özel yazılım düşünebilirsiniz. Özel yazılım sayesinde ihtiyaçlarınıza yönelik imkanlar oluşturabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir