Rulman nedir diye araştırdığınızda bir makine parçası olduğunu ve üründe yuvarlanma sürtünmesi sağlayıp kaymayı engellediğini görebilirsiniz. Bilyalı yatak olarak da bilinen bu parçalar, sert çelikten üretilir. Basit bir çalışma prensibine sahip olan rulmanlar dönen her parça içerisinde kullanılabilir. İki halkanın arasına makara koyulup iç içe geçirilmesi şeklinde oluşan bu parçanın tasarımının dikkatli yapılmış olması gerekir. Bu nedenle rulman firmaları arasından seçim yaparken teknik yetkinlik, kalite, deneyim, fiyat vb. unsurlara dikkat etmelisiniz. Alacağınız rulman için mutlaka makaralar düzgün şekilde yerleştirilmeli ve hepsi aynı boyutta olmalıdır. Bu özelliklerin hepsini bir arada sunan ve sayıca fazla olan İstanbul rulman firmaları müşteri odaklı hizmet vermektedir. Böylece ihtiyacınız olan rulmanı kolayca alabilirsiniz.

Rulman Çeşitleri Nelerdir?

Genel olarak baktığınızda rulmanlar kendi içerisinde çeşitlere ayrılır. Bunlar genellikle;

  • Tek ve çift sıra bilyalı,
  • Oynak bilyalı,
  • Silindirik makaralı,
  • Açısal temaslı bilyalı,
  • Konik makaralı,
  • Oynak makaralı rulmanlar

şeklinde adlandırılır. İhtiyaca özel üretilen rulman çeşitleri o ürünün kullanımını daha rahat hale getirir. Söz konusu rulmanların üretimini yapan rulman firmaları ise yıl içerisinde yüksek üretim kapasitesine sahip olmalıdır. Ürün gamının her yıl artması ve müşteri portföyünün genişlemesi genellikle İstanbul rulman firmalarının öncelikli hedefleri arasında yer alır.

Detaylı olarak incelendiğinde silindirik makaralı rulmanlar parçalara ayrılabilen radyal rulmanlar olarak ifade edilir. Konik makaralı rulmanlar ise metrik ve inç seri olmak üzere ikiye ayrılır. İnç seri özel kodlamalara sahipken metrik olanlar özel ölçülerde üretilebilir. Oynak makaralı rulmanlar ise parçalarına ayrılamaz ve dış bilezikte bulunan yuvarlanma yolu iç bükey küre şeklindedir. Çeşide bağlı olarak rulman ölçüleri de farklılık gösterecektir. Rulman firmaları arasından seçeceğiniz firmanın, tüm bu özelliklere hakim olması ve bunlarla ilgili deneyimli olması son derece önemlidir.

Rulman Nasıl Seçilir?

İstanbul rulman firmaları bünyesinde üretilmiş rulmanlara göz atarken bazı özelliklere öncelik vermenizde yarar vardır. Bunlar arasında ilk sırada rulmanın monte edileceği hacim yer alır. Eğer hacim kısıtlı ise bu durumda iğneli rulman tarzında ince yuvarlanma elemanları bulunan bir rulmanları kullanabilirsiniz. Diğer aşamada rulmanın hızına dikkat etmelisiniz. Buna göre biraz daha büyük olan rulmanların hızı biraz daha düşük olur. Bu detayları ayırt etmek için rulman firmasının deneyiminden yararlanabilirsiniz. Size avantaj sağlayacak olan İstanbul rulman firmasını tek tek kıyaslama yaparak bulmak yerine bu alanda öncü olan Akar Rulman’ı seçebilir ve kaliteli ürünlere en kolay şekilde ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir