Covid-19 bilindiği gibi tüm dünyayı etkisi altına almış bir algın hastalıktır. Özellikle de son zamanlarda insanlar çeşitli ihtiyaçlarını internet üzerinden gidermeye başlamışlardır. Bu bir bakıma kişilerin kendilerini koruma stratejileridir. Öyle ki salgın hastalıklar insanların hayat düzenlerini, alışkanlıklarını ve psikolojilerini çok derinden etkiler. Bu olağanüstü durumlar karşısında birçok şirkette çok hızlı bir şekilde, minimum zarar ederek, daha güzel günlere ulaşmayı amaçlamaktadırlar. Özellikle de perakende ve e ticaret alanında faaliyet gösteren firmaların dijital gerekliliklere uygun bir şekilde hareket etmesi şarttır. Çünkü salgın sürecinde insanların talep ve arz dinamiklerini karşılamak sanıldığı kadar da kolay olmaz. Salgın döneminde dijital pazarlama hizmetleri yaparken dikkat edilmesi gereken birçok kriter bulunur. Bir dijital pazarlamacının salgın durumunda yapması gereken en önemli şeyler şunlardır:

Clicksus Dijital Pazarlama

Salgın hastalık süreci başladığında ve mağazaların büyük bir kısmı kapandığı dakikadan itibaren Google reklamlarındaki lokasyon uzantıları pasife alınarak Google Ads ve Google Analytics düzenlemesi yapılmalıdır. Akabinde ise Google Analytics programına Annotation olarak salgının oluştuğu gün not edilmelidir. Öyle ki yıllar sonra bile bir analiz yapma gereği duyulduğunda yaşanılanlar asla unutulmaz. Bunların dışında ise tüm kampanyalar, bütçeler kontrollü bir şekilde yükseltilmelidir. Pazarlamacıların marka kelimelerindeki aranma hacmi ne gibi değişikliklere uğramış, organik trafikte değişim meydana gelmiş mi ya da gelmemiş mi ilk olarak tüm bunların analiz edilerek not alınması gerekiyor.

Kampanyalar kategori bazlı yapılandırılmışsa bu kategoriler marjlar hesaba katılarak yeniden güncellenmelidir. Böylece mevcut bütçenin artıp atmadığı da marj hesabına göre ortaya çıkacaktır.  Ayrıca Google Ads hesaplarında da salgın öncesinde ya da salgın sonrasında açık artırma bilgileri raporu kullanılarak sitenin ne durumda olduğu, pazarlama alanındaki diğer rakiplerinizin ne durumda olduğu, hangi konumdan hangi konuma yükseldiği analiz edilerek, yeni bir strateji belirlemesi yapılabilir. Böyle durumlarda belirli kategoriler değer kaybederken, belirli kategoriler de değerlenebilmektedir. Bu tamamen yapılacak olan çalışmaların ne oranda verimli olduğundan kaynaklanan bir durum olarak karşımıza çıkar. Yani salgın döneminde ortamın gereklerine uygun düzenlemeler yapılması şarttır.

Bir sonraki aşamaya geçildiğinde ise stok sorunu olan ürünler yerine stok sorunu çok yüksek olan ürünlerin daha çok ön plana çıkarılması için çalışmaları gerçekleştirilmelidir. Salgın dönemlerinde birçok marka stok bulunmayan ürünler için search reklamları açarlar. Bu reklamlar web sitesine ziyaretçi çekmek için oldukça önemli bir aşamadır. Google Analytics bilindiği gibi cinsiyet üzerine yapılan analizlere da odaklanabilme yeteneğine sahiptir. Sistemi verimli kullanarak hem kadınların hem de erkeklerin ilgi duydukları sayfalar, hangi kaynaklardan siteye ziyaretçi geldiği, bu kaynakların artışı ve azalışı gibi konularda aktif raporlar alınması gerekir. Desteklenen dönüşümlerin yanı sıra raporların geçmiş dönem verileri ile de karşılaştırılması şarttır.

Ayrıca verileri karşılaştırarak satın alma gibi teknik işler de salgın dönemlerinde çok işlevsel sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Yapılan bütçe dağılımları da yine planlı ve raporlu bir şekilde ilerlemelidir. Web sitelerinin sıkıcı görünümlerinden kendilerini arındırmaları şarttır. Tüm bu işlemlere ek olarak etkin bir seo çalıştırması yaptırmak da oldukça önemli olacaktır. Çünkü seo çalışmalarının eksik olduğu siteler genellikle ürün satışında ya da hedef kitlelerine ulaşmada çok büyük sıkıntılar yaşamaktadırlar. Bu sorun ve sıkıntıları aşmak üzere alanında deneyimli firmalardan yardım ve destek alınabilir. Clicksus Dijital her aşamada müşterilerinin yanında ve yardımında olacaktır. Salgın döneminde yeni ve güvenilir hizmetler almak için iletişime geçilmesi önerilir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir