Sanal gerçeklik teknolojisi son dönemlerin en popüler uygulamalarından biri. Giderek daha fazla alanda kullanılan bu teknoloji birçok sektöre yayılmış durumda. VR teknolojisi olarak da bilinen bu uygulamalarda birtakım mercekler kullanılarak daha gerçekçi 3 boyutlu bir ortam yaratılıyor.  Yani sanal gözlükleri taktığınızda programlanan ekran görüntüsünün içindeymiş hissini yaşıyorsunuz.

Eğitim ve Sağlık Alanında Uygulamalar

Sağlık ve eğitim alanında önemli faydalar getirmesi beklenen sanal gerçeklik gözlükleri oyun alanının daha da dışına çıkıyor. Özellikle sağlık sektöründe her geçen gün daha fazla getirisi keşfediliyor.  Örneğin anksiyete, fobi, hastalıklara bağlı acı hissi gibi konularda iyileştirici özelliği bulunuyor. Eğitim alanında da öğrencilerin motivasyonunu artıran uygulamalar görülmekte… Hatta bir konu ile ilgili sanal gerçeklikten faydalanılarak gerçekçi eğitimler de verilebiliyor. Örneğin ameliyat uygulamalarına yeni başlayan asistan doktorlar bu uygulamalarla gerçek ameliyat yapıyor hissine kapılarak daha verimli olabiliyor. Yine bazı sürüş eğitimlerinin de sanal gerçeklik gözlükleri kullanılarak daha sağlıklı hale getirilmesi söz konusu. Engellilerin yaşam alanları ve hayat kalitesini daha iyi hale getirmeleri bakımından da sanal gerçeklik gözlükleri ayrıca önemli bir konu. Fiziksel olarak hareket edemeyen kişiler bu gözlüklerle kendilerini daha iyi ve mutlu hissedebiliyor.

 Sanal Gerçeklik Gözlüklerinin Zararları Var mı?

Sanal gerçeklik gözlüklerinin zararları konusuna gelince de mercek yoğunluğu nedeniyle ilk kullanımda baş ağrısına neden olduğu, bazı hallerde de mide bulantısı yaşatabildiği bilinmektedir.  Sanal gerçeklik gözlüklerinde ortama tam dâhil olunabilmesi için yakın ve uzak görüntüleri belirginleştiren yoğun mercek kullanımı söz konusudur. Şu an için bu yan etkisinin dışında çok fazla bir yan etki görülmemektedir. Ancak kullanımının fazla olmasıyla yeni yan etkiler beklenmektedir.

 

Etiketler: ,
Benzer Yazılar

3 Comments

  1. kim ne derse desin muhteşem bir şey Sanal gerçeklik. tecrübe etmek isterdim.

  2. Projelere buradan bakabilirsiniz. http://codemodeon.com/ Ayrıca deneyimlemek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. İstanbul’un her an her yerinde bulunabiliyoruz.

  3. Türkiye’de bu işi yapan gerçekten çok fazla şirket yok. Sizde neler yapılıyor diye merak ediyorsanız websitemizi inceleye bilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir