Günümüzde dünyada çok fazla teknolojik gelişmeler olmaktadır. Bunların çoğu günlük yaşantımızı etkileyecek şekildedir. Fakat çok belli edilmese bile en fazla teknolojik gelişmeler savunma sanayisi bünyesinde olur. Çünkü savunma sanayisi bir ülkenin en önemli yapı taşlarından biridir. Ülkeler bu yüzden teknolojik gelişmelerde birbirleri ile tabiri caizse savaş içerisindelerdir. Çünkü bir ülke teknolojide ne kadar ileride olursa savunma sanayinde o kadar ileride olur. Günümüzde çoğu ülke savunma endüstrisinde dijital yatırımlara öncelik vermektedir. Çünkü ne kadar fazla yatırım yapılırsa o kadar çabuk ve net sonuçlar alınır.

Bu net sonuçlar ile de savunma sanayinde ülkelerin önüne geçme ve askeri yönden daha güçlü bir ülke olmak için büyük adımlar atmış oluruz. Kısacası teknolojik gelişmeler ve savunma sanayisi doğru orantılı bir ilişki içerisindedir. Savunma sanayinde atılacak her bir adım ülkelerin gelecekteki konumu için büyük bir öneme sahiptir. Son zamanlarda ülkeler savunma endüstrisine daha fazla zaman ve para ayırmaktadır. Çünkü gelecekte yapay zekanın çoğu işlere hakim olacağını düşünürsek bu konuda bütün ülkeler yapay zekayı savunma endüstrisinde kullanmak için çalışmalar yaparlar. Yapay zekalar aslında şu an bile hayatımızda vardır.

Savunma Sanayi Teknolojilerinin Kullanım Alanı Nedir?

Telefonlarda sesli komut vererek işlemler yapmak yapay zekanın örneklerinden biridir. İşte bu yapay zeka dediğimiz olayı her ülke kendi menfaati doğrultusunda kullanmak için çaba harcıyorlar. Eğer bunu bütün ülkelerden önce başarabilen bir ülke olursa işte o zaman dünya üzerinde büyük bir güç belki de büyük bir hegemonya kurabilir. Ülkemizde de son zamanlarda savunma endüstrisinde büyük yatırımlar yürütülmektedir. Bu projelerle ilgilenen kurum T. C. CUMHURBAŞKANLIĞI SAVUNMA SANAYİİ Başkanlığı’dır.

Bu kurumun internet sayfasında yapılmış veya yapılmakta olan projelerimiz bulunmaktadır. Savunma Sanayii Başkanlığı gerekli her türlü Ar-Ge çalışmasını yaparak ülkemizin savunma endüstrisinde zayıf olduğu noktalara ilgili gerekli projeleri hazırlatmaktadırlar. Kısacası savunma sanayii bir ülkenin can damarlarından biridir. Çünkü teknolojik gelişmelerden ülke içerisinde en fazla yararlanan yer bu kurumlardır. Bu yüzden ülkeler yıllık en fazla bu alana yatırım yaparlar. Savunma sanayisine yapılan her yatırım güçlü bir ülke olmak için atılan bir adımdır.

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir