SEO, tüm dünyanın internet üzerinde toplanmaya başlaması ile birlikte büyük bir önem kazandı. Artık en yüksek cirolar, en fazla kazançlar arama motorları üzerinden gelen ziyaretçiler ile kazanılıyor. Hal böyle olunca her işletme bu konuya büyük önem gösteriyor ve beraberinde rekabet de artıyor. Sizlere SEO yapılırken dikkat edilmesi gerekenleri aktararak dolaylı yoldan SEO Nasıl Yapılır? sorusuna cevap vermeye çalışacağım.

Arama Motoru Optimizasyonu konusunda iki temel bölüm vardır. Bunlar On – Page ve Off – Page olarak sıralanmaktadır. Biz de yazımızı bu iki alt başlık çevresinde aktarmaya çalışacağız.

On – Page SEO Nasıl Yapılır?

Site içi optimizasyon olarak nitelendirilen bu konuda, genel bir mantık kurarak aslında tüm ihtiyaçlarımıza cevap bulabiliriz. Örneğin, ziyaretçi bir site açılırken 2-3 dakika yüklenmesini beklerse bu olumsuz bir durumdur ve memnuniyetsizlik oluşturur. İşte bunu engellemek, açılış hızını minimuma düşürmek bir On-Page SEO işlemidir.

Ziyaretçiniz, Google’da “Samsung Galaxy S10 Kullanım Kılavuzu” şeklinde arama yaparak sitenize girdi diyelim. Yazınızın belirli bölümlerinde “Samsung Galaxy S10 için Özel Hazırladığımız En İyi 10 Android Uygulama” isimli yazınıza yönlendirme yapmanız, kullanıcıya ekstra sunmak onu sitede tutmaktır. Bu da bir On-Page SEO’dur. Kısacası site dahilinde tutulan tüm işlemlere bunu diyoruz.

Off – Page SEO Nasıl Yapılır?

SEO Nasıl Yapılır ? sorumuzun ikinci aşaması olan site dışına geçebiliriz. Off – Page ise genellikle sosyal medya çalışmalarından, tanıtım yazılarından ve diğer backlink olaylarından oluşuyor. Fakat bunlar en bilinenler, bunun dışında viral reklamlardan tutun da haber niteliği taşıyan olaylara kadar yapılan tüm pazarlama ve tanıtım işlemleri için Off – Page SEO ifadesi kullanabiliriz. Yeni açtığınız ve günlük 2-3 kişinin girdiği sitenize bir anda 5000 backlink alırsanız bu spam niteliği taşır ve istediği kadar yüksek değerlerde olsun size zarar getirir. Bu konuda, eğer içerikleriniz başka adreslerde çok paylaşılmıyorsa sizin yapmanız gereken: en doğalını, en mantıklısı düşünmek ve harekete geçmek olacaktır.

İlginizi Çekebilecek Makaleler:
En iyi film izleme siteleri
En iyi aksiyon filmleri

Kaynak: https://neopiksel.com

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir