Bir web sitesini ziyaret ettiğinizde veya sörf yaptığınızda sık sık karşılaştığınız simgeler bulunur. İnternet sitelerinin dışında teknolojik aletlerde veya cihazlarda da bu tip simgeler ile karşılaşabilirsiniz. Peki bunlar tam olarak neyi ifade ediyor? Sizlere birkaç tanesini açıklamaya çalıştık.

Copyright Sembolü

Oldukça eski bir tarihe sahip olan copyright işareti ilk olarak 1600’lü yıllarda ortaya çıktı. 1800’lü yıllara kadar evrilen ve ekstradan tarih, isim gibi durumlar ile de kullanılan Copyright, en sonunda daire içinde “C” harfi şekline büründü ve günümüzde de hala bu hali ile kullanılmaktadır. Telif hakkı sembolüdür.

USB Sembolü

Neredeyse her bilgisayarda girişi bulunan USB, artık birçok cihazda da etkin olarak rol oynuyor. Örneğin telefonlarınızın şarj aletlerinde kablonun ucundan adaptöre takılan kısım USB girişi olarak tanımlanır. Günümüzde 2.0 , 3.0 gibi versiyonları bulunuyor.

Tik Sembolü

Yazılarımızı madde madde yazarken, onaylama durumlarında ve benzeri hallerde kullandığımız tik işaretinin kökeni aslında Roma’ya kadar gidiyor. “Veritas” kelimesinin kısaltılmışı olarak kullanılan bu işaret mürekkepte yaşanan zorluklardan dolayı sağ kısmının daha uzun olması ile evrilmiştir.

 

Benzer Yazılar

1 Comment

  1. Dijital Dönüşüme başladığımız bu günlerde herkesin bilmesi gereken konular.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir