Dijital reklamcılık 2020 itibari ile farklı bir boyut kazanırken, her geçen gün değişen reklam tarzları ile çeşitleniyor. Özellikle sosyal medyanın hayatımıza girmesi ile birlikte farklı reklam stratejileri ve tarzları oluştu. Bunlardan biri de sosyal medya fenomenlerine reklam vermek. Viral reklam, affliate reklam gibi pek çok şekilde kullanılabilecek reklam modeli olan sosyal medya fenomenlerine reklam vermeyi detaylı şekilde inceleyeceğiz.

Sosyal Medya Fenomeni Kimdir?

Reklam stratejisi, planlaması yapmadan önce sosyal medya fenomeni kimdir sorusuna yanıt bulmamız gerekir. Instagram, Youtube, Twitter, Facebook, Tiktok hatta ve hatta Linkedin gibi sosyal medya servisleri üzerinde etkinlik gösteren ve takipçi kitlesine sahip olan kişilere sosyal medya fenomeni denir.

Yüzbinlerce takipçiye sahip olmanız fenomen olduğunuz anlamına gelmemektedir. Eğer sosyal medya fenomeni olmak istiyorsanız kitlenizin oturmuş olması, etkileşimde bulunması gerekir. Ayrıca kitlenizi yönlendirebiliyor olmanız çok önemlidir. Örnek verecek olursak; 200.000 instagram takipçiniz varken paylaşım yaptığınız fotoğraflar 200-300 beğeni alıyorken, farklı bir hesabın 2000 takipçisi varken 3-4 bin düzeyinde beğenisi oluyorsa; aslında 2000 takipçili hesap sizden daha fazla fenomen adayıdır.

Sosyal Medya Fenomenlerine Reklam Verme

İnternet veya sosyal medya üzerinden reklam verirken Google Ads, Facebook Business veya Tiktok Ads kullanabilirsiniz. Fakat bunlar ziyaretçi veya kullanıcılar tarafından direkt olarak reklam olarak nitelendirdiği için; özellikle viral reklam yapmak, reklamlarınızın etkileşim almasını sağlamak için farklı yollar denemeniz gerekir. Bu konuda sosyal medya fenomenlerine reklam verme, harcayacağınız bütçeyi en iyi şekilde kullanmanıza yardımcı olur. Bunu bir örnek ile açıklamak gerekirsek; eğer üniversiteye hazırlık için eğitim seti satıyorsanız hedeflemenizi yaş kitleleri olarak, ilgi alanları olarak yapabilirsiniz. Fakat üniversiteye hazırlanan ve dersler, sınavlar ile ilgili içerikler üreten bir Instagram fenomenine reklam verirseniz tam 12’den hedefinizi bulabilirsiniz.

Influencer Marketing ve Sosyal Medya Fenomenleri

Dijital pazarlama olarak influencer marketing ve sosyal medya fenomenleri birbiri ile ilişkili iki unsurdur. Influencer marketing içinde bulunanlar genel olarak sosyal medya fenomenleridir. Bu yüzden reklam konusunda sosyal medya fenomenleri ile hareket etmeyi düşünüyorsanız influencer marketing ajansları ile iletişime geçmeniz gerekir.

Influencer marketing ajansları bünyesinde bulunan birçok sosyal medya fenomeni ile sizlere ürününüz, firmanız veya projeniz konusunda reklam faaliyetleri yürütebilir ve oluşturulacak viral reklamlar ile dijital mecrada etkin rol almanızı sağlayabilir. Fakat bu konuda yapılması gereken ilk şey doğru ve ağı geniş olan Influencer Ajans ile çalışmak olacaktır.

Influencer Marketing Ajansı Nasıl Belirlenmeli?

Bir Influencer Ajansı ile çalışmadan önce onu iyi bir şekilde araştırmalı ve aşağıdaki özelliklere sahip olduğundan emin olmalısınız.

  • Uzun zamandan beri piyasada etkin olması ve pek çok aktif projeye, müşteri portföyüne sahip olması
  • Influencer ve sosyal medya fenomeni ağı geniş olması, reklam bütçesine uygun sayıda fenomenle çalışması
  • İşletmenizin sektörüne uygun fenomenlere ve influencerlara sahip olması.
  • Çalışmalar sonucunda performans raporlarını size sunuyor olması.

Yukarıdaki en önemli 4 faktörü yerine getiren Influencer Ajansı, reklam çalışmalarınızda etkin çalışmalar yapacak ve doğru reklam stratejisi ile sizleri başarıya ulaştıracaktır.

Bu konuda sizlere tavsiyemiz Influencer Ajans firmasıdır. Instagram ve Tiktok pazarlaması konusunda ciddi anlamda portföye sahip olması ve milyonlarca kitleye sahip olan sosyal medya fenomenleri ile çalışan Influencer Ajans seyahatten makyaja; yemekten modaya pek çok sektörde aktif olan influencerlara sahiptir. Bu konuda detaylı bilgi sahibi olmak ve reklam vermek için https://influencerajansi.com/ adresini ziyaret edebilir ve iletişime geçebilirsiniz.

Benzer Yazılar

1 Comment

  1. Sosyal medya yazılarınızı yakından takipteyim makaleler için teşekürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir