İnternetin daha güvenli olacağının haberi Google tarafından duyuruldu. SSL sertifikasının SEO çalışmaları üzerinde olumlu etkisi olacağına dair yapılan açıklama ile pek çok sitenin yenilenmesi gerekiyor. Peki, SSL sertifikasının SEO’ya etkisi var mı?

SSL Sertifikası Ne Demektir?

SSL sertifikası veri şifreleme metodu olarak bilinir. En fazla tercih edilen kullanım alanları ise e-ticaret sistemleri üzerinde alışveriş esnasında, sunucu ile internet tarayıcısı arasındaki iletişim bilgilerini şifrelemektir.

SSL Sertifikası ve SEO

SSL sertifikasının arama sonuçlarında doğrudan etkisi yoktur. SSL sertifikasının SEO için bir kriter olması, daha sonraki zamanlarda SSL sertifikasına sahip olan sayfaların sayısının artmasını sağlamaktadır. Google devamlı olarak yenilikler gerçekleştirerek sayfaların değişime ve gelişime ayak uydurmasını sağlamaktadır. Kısa bir süre önce, mobil uyumlu olan internet sayfalarının Google sonuçları üzerinde üst sıralara taşınacağını açıklanmıştır. Akıllı telefonlardan gerçekleştirilen aramalar da, mobil uyumlu olan sayfalar ön planda yer alıyor. SSL sertifikasının etkisi de siteleri değişime teşvik etmektedir. Fakat SSL sertifikasının sayfa içerisinde entegre edilmesinde bazı problemler meydana gelebilmektedir. Link durumlarının değişecek olması, Google ve diğer arama motorları üzerindeki sıralamalarınıza olumsuz etkisi bulunabilir. HTTP link yapısı üzerinden, HTTPS link yapısına geçmek için link bağlantılarının değişmesi gerektiğini bilmeniz gerekmektedir. Bu nedenle eski linklerinizin HTTPS bulunan linklere göndermeniz gerekmektedir. Site içerisinde bulunan linklerin HTTPS olduğunu belirtmek için sitemap dosyası oluşturarak, webmaster araçlarına göndermelisiniz.

Etiketler: ,
Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir