Sürücüsüz otomobilin mümkün olduğunu; öncü araba markalarının çalışmalarından anlayabiliyoruz. Bu sayede otomobiller otonom bir hal almakta ve gelecekte sürücüye ihtiyaç duymadan trafiğe çıkmanın planlarını yapmaktadır. Böyle bir durum için arabaların donanımında olması gereken bazı şartlar vardır. Şimdi o şartları inceleyelim.

Sürücüsüz Otomobilin Donanımında Neler Bulunur?

Sürücüsüz otomobil deyince aklımıza elbette bu fikrin ilk olarak ortaya çıkmasını sağlayan ‘Kara Şimşek’ gelir. Tabi ki günümüz araçlarına göre daha klasik olan bu otomobil, aslında bilim dünyasının hafızasına oldukça kuvvetli bir hayal bırakmış ve bu sayede şu an oluşan otomobil modernizasyonu sağlanmıştır. Peki, bu arabalar hangi donanımları bulundurmak zorundadır?

  • Yakında bulunan obje ve nesneleri algılamak için radarlar bu konuda otomobilin sistemine yardımcı olacaktır. Kazayı önlemek için oluşturulan sistemler kör noktalarda bile otomobilin başarılı bir sonuç göstermesini sağlıyor.
  • Şerit takip sistemi olmazsa olmaz donanımlardan bir tanesidir. Ön cama takılacak şekilde yerleştirilen kameralar sayesinde; yol çizgileri sisteme aktarılacak ve araç gideceği yolu sisteminde belirleyecektir. Bu sayede çizgi dışına taşma veya şeritten çıkma gibi problemler ortaya çıkmayacaktır.
  • Lidar; şu an sadece Google’nin kullandığı bir 360 derecelik bir kamera sistemidir. Bu sayede muhteşem bir çevre görüntüsü elde edecek araç sistemi, ilgili noktalarında bunu değerlendirerek; sisteminde kullanır.
  • Gece görüşünde iyi bir performans isteyen bilim insanları, bu yüzden sürücüsüz bir arabada olmazsa olmaz donanımlardan biri olarak kızılötesi kamerayı belirlemişlerdir. Bu sayede gözle veya kamerayla görülmeyen nesneler, araç için tehlike olmaktan çıkacaktır.
  • Tekerleklere kodlayıcı koymak; aracın hızının ölçülmesine ve bu sayede sistemin daha güvenli bir sürüş sağlamasına yardımcı olacaktır.
  • GPS aleti de zorunlu şekilde olması gereken donanımlardan bir tanesidir. Bu sayede aracın nereye gideceği ve o anda nerede olduğu sisteme aktarılır. Rota hesaplamalarında ve kalan yol bilgilerinin görüntülenmesinde oldukça önemlidir.
Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir