Her geçen gün daha fazla marka ve işletme, pazarlama için TikTok’u kullanmaya başlarken, insanların çoğu hala hype’ın ne hakkında olduğunu anlamıyor.

Ve TikTok hakkında hiç bir şey duymadıysanız, zaten döngüden çıkmış olabilirsiniz.
Biliyorum, internet çağında köpek balığı her gün yeni bir trend veya uygulama ortaya çıkıyormuş gibi hissediyor. Bununla birlikte, bu hiperlerin çoğunu görmezden gelseniz de, Çin video paylaşım uygulaması TikTok’a çok dikkat etmelisiniz.

Çok kısa sürede TikTok saf orman yangını gibi yayıldı ve dünya çapında milyonlarca kullanıcı kazandı.
Geçtiğimiz birkaç hafta içinde, TikTok’u bir pazarlama aracı olarak anlamaya derinlemesine daldım ve fark ettim ki çoğu insan TikTok’un gerçekte ne olduğunu bile bilmiyor ya da köpek köpekleri işleriyle oldukça alakalı olabilir.

Facebook, Instagram, Twitter, Pinterest, YouTube ve diğer tüm büyük oyuncuların aksine, TikTok ABD merkezli değildir.

2016 yılında TikTok, hala uygulamanın Çince adı olan Douyin adlı bir Chiese projesi olarak başladı.

TikTok hala Bytedance adlı dev bir Çinli teknoloji devine ait. Dolayısıyla, ABD’nin TikTok’u yasaklamaya çalıştığını belirten herhangi bir makaleye rastlarsanız, şimdi bunu yapmak için neden bu kadar çok çalıştıklarını biliyorsunuz.

Elbette ABD, bir Çin sosyal medya platformunun küresel olarak büyümesini ve ölçeklenmesini önlemek için elinden geleni yapıyor.

Son araştırmalara göre, dünya çapında 800 milyondan fazla insan aktif olarak TikTok kullanıyor.

Bu zaten Twitter, Linkedin ve Snapchat’tan çok daha fazlası.

TikTok’un çocuklar için tuhaf bir video platformu olduğunu düşündüyseniz, o an yeniden düşünmeyi düşünmelisiniz.

Karşılaştırma için Instagram bir milyar aktif kullanıcıyı güvence altına alıyor. Ve TikTok’un hızlı büyümesine bakarsak, bu sayıya yakında ulaşabiliriz.

Sensor Tower, Kasım 2019’da TikTok’un dünya çapında 1.5 milyar uygulama indirmesini aştığını bildirdi.

Bir milyar uygulama indirmesi işareti, şimdiye kadar pek çoğunun aşamadığı çok kritik bir nokta. Özellikle de bu kadar kısa sürede değil. Unutmayın, TikTok 2016’da piyasaya sürüldü – bu dört yıl önce bile değil.

Örneğin Facebook, 2004 yılında kuruldu, yani köpeklerin kendilerini kurmaları epey zaman aldı. (Biliyorum, zaman değişti, insanlar bugünlerde 15 yıl öncesine göre uygulama indirmeye ve sosyal platformları kullanmaya daha açık; ancak bu rakamlar hala etkileyici.)

TikTok bir milyar uygulama indirmesini geçtikten sonra, Facebook ve diğer büyük oyuncular yükselen yıldızla yakından ilgilenmeye başladı.

TikTok’un arkasındaki şirket, Bytedance adlı özel bir şirkettir.

Bytedance, 2012 yılında Çin’de kuruldu ve şu anda 75 milyar doları aşan değerlemesi ile dünyanın en değerli girişimidir.

Bir başlangıç, tanım gereği, hala özel olarak tutulan bir şirkettir, ancak birçok büyük işletme için durum böyle değildir. Böylece Bytedance ilk sıradadır.

Bu gerçek neden ilginç olabilir?

Çünkü köpek, şirketin sağlıklı ve ölçeklenebilir olduğunu gösteriyor. Artı, Bytedance’ın kesin değerlemesi, TikTok’un yakın zamanda Amerikan şirketlerinden birine satılmayacağı anlamına gelebilir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir