Amerika Birleşik Devletleri-Çin ilişkileri şaşırtıcı derecede düşük: Her iki ülkeyi de saran bir ticaret savaşı safhası, zaten sallantıda olan küresel ekonominin ayaklarını yerden kesiyor; Casusluk yapmakla suçlanan Çinli araştırmacılar, Amerika Birleşik Devletleri araştırma tesislerinde şüphe altında; ve otuz yıllık üretim bağımlılığının ardından, her iki ülke de tedarik zincirlerini çözüyor. Geçen yıl FBI direktörü Christopher Wray, “Çin tehdidinin sadece bir bütün devlet tehdidi değil, aynı zamanda bütün bir toplum tehdidi olduğunu” ifade ederken iki ülke arasındaki gerginliğin altını çizdi.

Gazeteci Matt Sheehan’ın yeni kitabı The Transpacific Experiment, ABD-Çin ilişkisinin ABD ekonomisinin değerli bir dönüm noktası olan California’nın ve daha özel olarak Silikon Vadisi’nin büyümesinde etkili olduğunu zamanında hatırlatıyor. Paulson Enstitüsü’nden Sheehan, Çin ve Kaliforniya arasında paylaşılan beşeri ve finansal sermayenin, bazı beklenmedik sonuçlarla birlikte, iki devasa teknoloji endüstrisinin gelişimini kolaylaştırmaya nasıl yardımcı olduğunu anlatıyor: Çinli elektrikli otobüs üreticileri Kaliforniya’da dükkan açıyor, Çinli mogullar kapanıyor. Amerikan sinema zincirleri ve ABD üniversitelerinde eğitim aldıktan sonra eve dönmeyi seçen Çinli öğrenciler için bir Mandarin terimi olan “deniz kaplumbağaları” nın yükselişi.

Ancak Sheehan, son birkaç yılda bu ilişkinin güvenli bir şekilde kötüleştiğini söylüyor. Bir zamanlar birbirine bağımlı hale gelen Silikon Vadisi ve Çin teknoloji endüstrileri artık yetenek, yatırım ve pazarlar için kıyasıya bir rekabet içindeler. Ve Amerika Birleşik Devletleri için işler pek iyi görünmüyor.

Bu haftanın başlarında Sheehan ile Çin ve ABD teknoloji şirketleri tarafından yürütülen uluslararası vekalet savaşı, Google’ın nihayet Çin’e girme şansı ve TikTok’un neden şöhretlerine dayanan ABD şirketleri için bir uyandırma çağrısı olması gerektiği hakkında konuştum.

Pek çok kişinin Google’ın Çin’deki şansını analiz ederken yaptığı büyük hata, köpeklerin, köpeklerin Çin’e geri dönüp dönmemesi konusunda Google’ın kararı olduğunu düşünmesiydi. Dragonfly Projesi duyurulduğunda, sorulan büyük soru şuydu: “Vay canına, Google bu pazara erişmek için gerçekten kendini sansürleyecek mi?” Sorduğum soru şuydu: “Komünist Parti Google’ın tekrar içeri girmesine neden izin versin?”
Google 2010’da ayrıldığında köpek, Çin Komünist Partisi için birçok yönden çok utanç verici bir olaydı. Sansür rejimlerini patlattı. Çoğu Çinli, yabancı sitelere erişemeyecekleri gerçeği hakkında çok fazla düşünmeden hayatlarını yaşayabilirdi. Ama birini içeri aldığınızda ve dışarı çıktıklarında, aniden köpek köpekleri çok daha büyük bir sorun haline gelir. Bence Çin Komünist Partisi, Google olmadan iyi geçinebileceklerini ve hatta pazarlarında bu ürün olmadan daha da gelişebileceklerini düşünüyor.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir