Öncelikle VPN nedir? Ne için kullanılır? Çalışma sistemi nedir? Gibi sorulara cevap vererek tam olarak ne olduğunu kavramakta fayda var.

VPN Nedir?

VPN; Virtual private network, Türkçe; Sanal özel ağ anlamına gelen bir terim. Uzaktan erişim yoluyla farklı ağlara bağlanmayı sağlayan internet teknolojisi. VPN sanal bir ağ uzantısı oluşturduğu için, VPN kullanarak ağa bağlanan bir cihaz, fiziksel olarak bağlıymış gibi o ağ üzerinden veri alışverişinde bulunabilir.

VPN Ne İçin Kullanılır? VPN Ne İşe Yarar?

VPN’ler, güvenilmeyen ağlara bağlanırken bağlantıyı şifrelemek ve güvenli hale getirmek için kullanılır denilebilir. Bunun yanında VPN’ler, farklı konumlarda bulunabildiğinden, sizi ülkelerin kısıtlamalarından (yasaklı web siteleri ve IP’ler gibi) da kurtarırlar. VPN’lerle bağlantınız şifreli olduğundan, gönderdiğiniz ve aldığınız tüm veriler şifrelendiğinden, meraklı gözler ne yaptığınızı göremezler tabi bunun sizi tamamen görünmez yaptığını söylemek yanlış olur. Bir başka kullanım amacı ise bağlantının yavaşlatılan bölgedeki bir kişinin VPN kullanarak farklı bir bölgeden internete bağlanıyormuş gibi görünerek internet hızını hızlandırmasına katkı sağlıyor, VPN ‘nin en çok kullanım amacı da bu.

VPN Nasıl Kurulur?

Cep telefonunuza VPN indirmek oldukça basit, İOS veya Play Store uygulama marketlerinden VPN yazıp arama yaptığınızda bu amaç için hazırlanmış birçok VPN uygulaması olduğunu görebilirsiniz. Telefona indirdiğiniz VPN uygulamasını açtığınızda aktif ederek kullanabilirsiniz. Bilgisayar kullanıcıları içinse kullandığınız internet tarayıcılarınıza eklenti indirerek gene rahatlıkla VPN kurabilir ve kullanabilirsiniz. Örneğin Chrome mağazasında VPN diye arama yaparsanız bu iş için hazırlanmış birçok eklentinin bulunduğunu göreceksiniz. Bunlardan herhangi birini tarayıcınıza eklerseniz VPN kurulmuş olacak ve kullanmaya başlayabilirsiniz. Yalnız unutmayın bu şekilde bilgisayarınıza değil internet tarayıcınıza yüklemiş olursunuz eğer bilgisayarınıza VPN programı kurmak istiyorsanız arama motoruna VPN indir diye arattığınızda bir sürü VPN programının sizin için indirilmeye hazır olduğunu göreceksiniz. Seçtiğiniz VPN’yi kurulumu yapıp giriş yapınca zaten otomatik olarak aktif olacaktır.

VPN nasıl kurulacağını tam olarak anlamadıysanız yahut VPN kullanmanın herhangi bir aşamasında sorun yaşıyorsanız yorum kısmından problemi yazın sizlere yardımcı olalım.

İçindekiler

Etiketler:
Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir