Grafik tasarımı, internet platformunda oldukça etkili bir yöntemdir. Reklamcılık ve ilgi çekici pazarlamanın yanında, kişisel blog ve sitelerin de kullandığı en önemli araçlardan bir tanesi budur. Tabi ki ilgili platform keşifçileri bu konuda kendilerini, teknoloji ile aynı hızda geliştirmeye çalışırlar. Bunun için öncelikle hareketli resim ve videoların birleştirilerek oluşturulan GIF uzantısı meydana gelmiştir. Tabi ki Google de böyle bir yenilik karşısında kendini yenilemiş ve GIF formatına alternatif olması için WebP görüntü yöntemini piyasaya sunmuştur.

WebP Formatının Özellikleri Nedir?

WebP formatı özellikle 24 bit renk avantajı sağlamasıyla ön plana çıkmaktadır. Kayıplı ve kayıpsız animasyonların aynı anda aynı animasyonda kullanılmasına izin verir. Daha küçük boyuttaki resimlere ve zengin içeriklere WebP sayesinde sahip olunabilir. PNG’lerin %26, JPEG’lerin ise %25 ile 34’ü oranında daha küçük boyutlu hali olan WebP, kalite kayıtlı şeffaflık dahilinde sıkıştırmada kullanılabilmektedir. Tüm bu özellikler dahil edilince WebP, PNG’den 3 kat daha küçük boyuta denk gelmektedir.

Webp Formatında Resimleri JPG veya PNG Dönüştürme

WebP formatından diğer formatlara geçiş yapmak; öncelikle resmin veya animasyonun kalitesi ve boyutunda değişiklik yapmak anlamına gelmektedir. Bu yüzden format değişikliği işlemi için birçok yazılım mevcuttur. Aynı zamanda internet üzerinden birçok online site bu işlemi ücretsiz olarak gerçekleştirmektedir.

  • Online dönüştürücüler: ‘Zamzar.com’ Webp formatının değiştirilmesi için en uygun sitelerden birisi olacaktır. Kolay ve açıklayıcı site tasarımı sayesinde yapmanız gereken adımlar sizlere anlatılacaktır. ‘Convertio.co’ adresi ise, dünya genelinde kullanılan bir dönüşüm sitesidir. Bu sayede başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.
  • Dönüştürücü yazılımlar: Format değişikliğinde yazılımların da rolü büyüktür. Basit kullanım adımları sayesinde bu programlar, sizin istediğiniz formatlar arasında değişiklik yapmanızı sağlıyor. Bu programlardan en önde geleni ‘XnConvert’ olmuştur. Boyutu 16 MB gibi ufak bir alan olan program, size reklamsız ve ücretsiz bir dönüşüm fırsatı sağlamaktadır. Bu sayede Windows, Linux ve Mac bilgisayarlarınızın hepsinde programı kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey istediğiniz formatı seçmek ve ‘Convert’ seçeneğine basmaktır. Bu adımdan sonra dönüşüm işlemi tamamlanacaktır.
Etiketler: ,
Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir