Vikipedi ya da orijinal ismiyle Wikipedia; kar amacı gütmeyen kullanıcıları tarafından hazırlanan birçok dilde hizmet veren dünyanın en büyük internet ansiklopedisi. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde ülkemiz tarafından erişim engeli konuldu. Kapatılması birçok spekülasyon ve dedikodulara neden oldu. Ülkemiz yöneticileri tarafından yapılan açıklamalara göre ülkemizi terör örgütleriyle ilişkili gösteren yardım edildiğini iddia eden içeriklerin tespit edildiğini, bu içeriklerin ülke mahkemelerince kaldırılması talebinde bulunduğunu fakat Vikipedi yöneticilerinin bu içeriklerin kendileri tarafından oluşturulmadığı, bu ansiklopedi sitesinin özgür olduğu gibi açıklamalar ile içerikleri kaldırmayacaklarını açıklamaları sonucu ülkemizde BTK tarafından Wikipedia’ya erişim engeli konuldu. Konulan bu erişim engelinden sonra artık ülkemizde internet kullanıcıları tarafından siteye direk olarak erişim imkanı yok.

Her ne kadar Vikipedi ülkemizde erişim engelli olsa da kuşkusuz içerisinde bulundurduğu geniş bilgi yelpazesi ile internet kullanıcıları için yeri doldurulamaz görülüyor. Erişim yasağından sonra internet kullanıcıları tarafından yoğun olarak Vikipedi nasıl girilir? Araştırmaları yapılıyor. Bu yazımızda programsız, eklentisiz olarak Wikipedia’a nasıl giriş yapılacağını anlatacağız. Bunun yanında ek olarak ikinci bir yöntem olan, VPN programı ile nasıl Vikipediye girilebileceğini anlatacağız. Dilerseniz lafı çok uzatmadan her iki yöntemi sırası ile anlatmaya başlayalım.

Programsız, Eklentisiz Wikipedia’ya Nasıl Girilir?

Herhangi bir program kullanmadan Vikipedi’ye giriş yapmanız için Vikipedi tarafından kullanıcıların hizmetine sunulan aşağıdaki şu iki bağlantı adresi ile rahatlıkla giriş yapabilirsiniz. Aşağıdaki bağlantılardan dilediğiniz herhangi birine tıklayarak özgürce Vikipedi kullanmanın tadını çıkarın.

VPN ile Vikipedi Girme Yöntemi

VPN programını cihazınıza yükleyerek veya tarayıcılarınız için hazırlanmış VPN eklentilerini internet tarayıcınıza ekleyerek Vikipedi’ye giriş yapabilirsiniz. Her iki yöntemi de anlatalım hemen.

Tüm tarayıcılar için eklentisi olan VPN kullanmak için tarayıcınızın çeşidine göre aşağıdaki bağlantılardan size uygun olanı seçerek hemen eklentiyi kurabilirsiniz.

VPN uygulamalarını cihazınıza indirip kullanmak isterseniz arama motorlarına VPN indir diye aratırsanız bir sürü çeşidin olduğunu göreceksiniz zaten. Dilediğiniz VPN uygulamasını seçerek kullanabilirsiniz. Yine telefonlarınızın uygulama marketlerine girip VPN diye aratırsanız bir sürü VPN çeşidi mevcut dilediğiniz VPN uygulamasını telefonunuza yükleyerek Wikipedia giriş yapabilirsiniz.

Etiketler: ,
Benzer Yazılar

4 Comments

  1. İnsanlar resmen 40 takla atıyor wikipedia ya girmek için gerçekten bu kadar kolaymıymış ya. Açılmayan sayfanın başına sıfır koymak yetiyormuş keşke daha önce sitenizi bulsaymışım çok güzel bilgi.

  2. Wikipedia’nın kapatılması hem kayıp hem ayıp oldu ülkemiz için. böyle çözümler iş görmeleri açısından güzel fakat kapalı olması hala utanç.

  3. vikipedi yanlış bilgilerin de olduğu herkesin içerik ekleyebildiği kullanışlı büyük bir platformdu. umarım sorunlar giderilip tekrar ülkede resmi olarak faaliyete alınır

  4. Hocam bazen üçüncü taraf site ile degilde dogrudan erişmem gerekebiliyor başka çözüm yolu varmıdır vpn degil kendi ip ile

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir